PRATİK BİLGİLER – KARBONATIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Karbonat daha çok mutfaklarda hamur işlerinde kullanılmaktadır ama çok az bilinen bir özelliği de kozmetik ürünlerde, saç ve cilt sağlığı için kullanılıyor olmasıdır. Bu özelliğinin dışında karbonatın bazı hastalıklara iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenir. Fakat karbonatın en önemli özelliği, cilt, diş ve saç bakımında fazla kullanılıyor olmasıdır.
Karbonat Ülser Ağrısına İyi Gelir: Uzmanların bir kısmı karbonatın ülser ağrısını hafiflettiğini söylemişlerdir. Karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azalttığı söylenmektedir. Bir büyük bardak suya 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmek bir nebze olsun ülser ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
Güneş Yanığına Çözüm: Özellikle yaz aylarında güneş yanığından kaynaklanan sorunları mutlaka hepimiz yaşamışızdır. Güneş yanığının tedavisinde karbonatın çok etkisi vardır. Bunun için duş alacağınız suya bir fincan kabartma tozu ekleyerek banyo yapmanız sorunu azaltır. Bunun yanında bir miktar suya kabartma tozu katarak karışımı doğrudan güneş yanığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz.
Diş ve Diş Etine Faydaları: Diş ve diş etleri için inanılmaz faydaları vardır. Daha fazla etkili olması için kabartma tozuna bir parça deniz tuzu ekleyin ve bu karışımı 20-30 dakika boyunca karıştırın. Karışımı fazla yaparak daha sonra kullanmak için bir kap ile muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı parmağınızın ucunu ıslatarak dişlerinize ve diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Yalnız diş etlerinizin, dişlerinizin dış kısmına değil aynı zamanda alt ve üst dişe ve diş etlerinizin iç ve dış kısmına uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda dişlerinizin temizlenmesine ve parlamasına da yardımcı olacaktır. Fakat daha fazla parlaklık elde etmek için fazla uygulama ve kullanımdan kaçınmalısınız.
Bu uygulamayı yaptıktan 15-20 dakika sonra ağzınızı çalkalayarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulama sadece diş ve diş etlerinizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda ağzınızda bulunan zararlı bakterileri de yok eder. Bakterileri yok etmede inanılmaz faydalı sonuçlar alabilirsiniz.
Böcek Isırıklarına İyi Gelir: Böcek ısırmaları yaz aylarında sık sık karşılaşılan bir olaydır. Özellikle çocuklar çok fazla bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Karbonat ve su ile yapılan bir karışım ile böcek ısırmaları sonucu ciltte meydana gelen yaralara sürülür. Bunun yanında böceğin ısırdığı yere toz halinde de uygulayabilirsiniz. Karbonat ayrıca ciltte meydana gelen bazı kaşıntılara da şifa olmaktadır. Kaşıntılı bölgelere toz veya su ile karıştırılarak uygulandığında sorunu ortadan kaldırabilir.
Ayak Bakımı ve Temizliği İçin Karbonat: Karbonatın ayak sağlığına olan faydaları çok az bilinir. Ayaklarda meydana gelen yorgunluk, mantar ve buna benzer enfeksiyon sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca ayaklarda ve ayak parmakları arasında bulunan bakterileri söker atar. Ayak sağlığını korumanıza yardımcı olur.
Yüz Cildine Faydalıdır: Bir miktar karbonat suya karıştırılır ve yüze uygulanır. Bu uygulama exfoliator diye adlandırılan ölü hücrelerin tekrar aktif hale gelmesine yardımcı olur. Veya ölü hücrelerden meydana gelen sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Böylece yüz hatlarında meydana gelen sorunları doğal yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Doğal ve ucuz yöntemlerle sağlıklı bir cilt sahibi olmanız karbonatla mümkün olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: faydalarizararlari.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: