YUMURTALARIN ÜZERİNDEKİ SAYILAR BİZE NE ANLATIYOR?

Yediğimiz her şeyin organik olmasını istediğimiz bugünlerde yumurta ile ilgili de olumlu gelişmeler var. Artık yumurtalarımızın üzerindeki sayılar sayesinde yumurtalarımızın ne şekilde üretildiğini öğrenebileceğiz. Yumurtaların fiyatlarının da neden bu kadar farklılık gösterdiğini bu sayede rahatlıkla anlayabileceğiz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yumurtaların yetiştirilmesi ile ilgili  “yetiştirme metodu kodu”‘nu hayata geçirmesi organik yumurta ya da kümes yumurtası hakkında bize fikir verecek. Yeni döneme girilen yumurta satışında üzerinde kod bulunmayan yumurtalar artık satılmayacak.

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için 0, free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1, kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2 ve kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde sistem tarafından otomatik verilecek. Bu sayede hangi yumurta organik, hangi yumurta gezen tavuğa ait vs. anlaması çok daha kolay olacak.

0 numaralı kod: Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini işaret eder. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod: Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod: Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod: Kafeste büyüyen tavuktur. En sağlıksız yumurta diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: