CROSSFIT İLE TÜM BEDENİNİZ AYNI ANDA HAREKET HALİNDE

Son zamanların popüler spor dalı Crossfit hemen herkesin takip ettiği ama sadece bir kısmının tatbik ettiği sıra dışı bir spor olarak dikkat çekiyor. Grek Glassman tarafından geliştirilen Crossfit, tek bir vücut bölgesini değil, tüm vücudun aynı anda çalışmasını hedefleyen antrenman süreciyle zorlayıcı fakat bir o kadar da sonuca kolay ulaştıran bir spor.

Bir anda popülerleşen pek çok şey gibi Crossfitte bilinen ve bilinmeyen yönleriyle birlikte kısa sürede hayatımıza girdi. Crossfit çalıştıran spor salonlarının sayısı çoğaldıkça bu spora yönelen kişilerin sayısı da kayda değer oranda arttı. Uzun yıllardır Kişisel Sporcu Koçluğu yapan ve MT Personal Coaching markasının da kurucuları olan Tolga Minic ve Meral Yılmaz, bu sporun kontrollü bir şekilde yapılmadığı zaman geri dönüşü olmayacak tehlikelere açık olduğunu söylüyorlar.

Crossfit çalışmaları mutlaka konusunda uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekiyor. Çalışma süresi ise 45 dakikayı aşmamalı çünkü daha fazlası sakatlanma riskini de beraberinde getiriyor. Tolga Miniç Crossfit’in sınırları zorlayan antrenmanlar içerdiğinin altını çizerek şöyle diyor “Crossfit kesinlikle sınırları zorlayan bir dizi antrenman içeriyor. Bu da kardiyovasküler zorlanmalara yol açabildiği için kesinlikle uzman tarafından yerinde bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Her yaştan insanın yapabileceği bir spor olmasına karşın Crossfit, yeterince dayanıklılığı olmayan ya da sağlık sorunları olan kişiler için bazı riskler içerebiliyor.”

Crossfit çağımızın en gözde antrenman şekli olsa da kesinlikle ne olduğu ve neler içerdiği öğrenildikten sonra başlanması tavsiye ediliyor. “Uzaktan bakıp özenilen, ben de yapabilirimdenilebilecek kadar cazip duran bir aktivite gibi görünse de içerisinde barındırdığı zorlayıcılık, yıldırıcı hatta bazen sorun yaratıcı hale gelebiliyor.” Bu sözler şu an Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümünde Spor Anatomisi ve Fizyolojisi dersleri veren Meral Yılmaz’a ait. Halter, sağlık topu, dambıl, kettlebell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanma halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları kullanılarak yapılan Crossfit antrenmanlarında dinlenme sürelerinin oldukça az oluşu bir yandan sporcunun daha hızlı ve çabuk adapte olmasını, bedenin de buna oranla hızla şekil almasını sağlarken diğer yandan da uzman denetimini ve yönlendirmesini de zorunlu hale getiriyor.

Antrenmanların haftada 3 ya da 5 gün yapılmasını öneren uzmanlar, aynı zamanda evde de basit Crossfit egzersizleri yapılabileceğini söylüyorlar.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: