YAŞLANMAYI ÖNLEMENİN 5 YOLU

Yaşlanmak herkes için kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak bu süreçte birkaç basit  yolla yaşımımıza uygun bir şekilde yaşlanmak en temel esastır. Bu nedenle yaşlanma sürecini geciktirebilecek, en azından güzel bir şekilde yaşlanabilmek için aşağıdaki yolları mutlaka denemelisiniz.

  • Saçlarınıza iyi bakın

Yaşlanmanın ilk belirtilerini saçlarınızda görürsünüz. Saçlarınız kademeli olarak seyrelmeye başlar. Uzmanlar yaşlılığının ilk belirtisinin neden bu olduğunu tam olarak bilmese de önüne geçmenin yollarını biliyor. Saçınızdaki incelmenin önüne geçmek için FDA onaylı minoksidil kullanmayı deneyin. Bu formüller diğer ürünlere göre yüzde 5 daha güçlü etki eder.

  • Gözlüklere yatırım yapın

Güneşe çıkarken opak ve hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan gözlük camlarını tercih edin. Bu gözlükler gözlerinizi kısmanızı engeller ve kırışıklıklarınızın oluşmasının önüne geçer. Hem de incelen göz çevrenizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Ayrıca çerçeveniz ne kadar büyük olursa o kadar büyük bir alanı koruyacağından büyük modeller kullanabilirsiniz.

  • İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Rafine karbonhidratların ve işlenmiş şekerlerin etkilerinin ne kadar da dramatik olduğunu hatırlatmaya gerek var mı bilmiyoruz. Ancak yine söyleyelim ki glikoz ve karbonhidratlar kırışıklıklara neden olurlar ve cildinizin kolajen dengesini bozup sertleşmesini sağlarlar. Bu gıdaların yerine daha fazla omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler, bol meyve ve sebze tüketmeniz gerekiyor.

  • Retinoidleri kullanın

Tüm dermatologların birleştiği bir nokta vardır ki o da retinoidlerin yaşlanmayı önlemede oldukça etkili olmasıdır. Retinoidler, kolajen üretimini arttırır, gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olur ve hücrenin yenilenmesini sağlayarak renk değişikliğine neden olup cilt tonunuzu aydınlatır. Ancak bir çok çeşidi bulunan retinoidleri nasıl kullanacağınızı bir uzmanla mutlaka görüşmelisiniz.

  • Bu iki noktayı atlamayın

Yüzünüze her gün tonlarca krem sürebilirsiniz ancak bu uygulamayı dekoltenize ve ellerinize kadar genişletmediğiniz takdirde yaşınız yine ortaya çıkacaktır. Ellerin özellikle arkalarına uygulanacak kremin önemi büyüktür çünkü tüm gün güneş ışınlarına maruz kalırlar. Aynı şekilde göğsünüze sutyen çizgisine kadar krem uygulamanız şarttır. En çabuk yaşlanan bölgelerden bir diğeri de göğüs bölgenizdir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: