BÜYÜKLERİMİZ SOSYAL MEDYA KULLANMAYI NASIL ÖĞRENİR?

Dijital teknolojinin yaygınlaşmaya başladığı yıllarda, internette “sörf” yaparken büyüklerinden türlü fırçalar yiyen gençlerdik biz. Anne babalarımız, başında saatler harcadığımız bilgisayarımızda ne yapıyor olabileceğimizi anlamadıklarından olsa gerek “Kalk artık şunun başından” diyerek, koskoca siber alemi “şunun” a indirgerlerdi. Peki, ne oldu şimdi sevgili büyüklerimiz? Bir salgın gibi yayılan “sosyal medya hastalığına” direnebildiniz mi? İçinizi kemiren merak, sonunda şakayla karışık “ Göster bakalım ne varmış bu internette ” dedirtti. Sizin için bilgiye erişimin kolaylığını kabullenmek pek de kolay olmadı. Sora sora Bağdat bulunurdu. Meşakkatli işti Bağdat’ı bulmak. Bir gün Google’a sorunca, önünüze Bağdat’ın seceresi döküldüğünü gördünüz. Anladınız ki, daha öğrenecek çok şey var ama 24 ay taksitle alınmış akıllı telefonu bu uğurda bozma ihtimali de işinize gelmiyor. İşte o andan itibaren çocuklarınızla, torunlarınızla, yeğenlerinizle, yakınlarınızda “anlıyor bu işlerden velet” diyebileceğiniz kim varsa onunla başlamış oldu genç usta-yaşlı çırak ilişkiniz…

Biliyoruz bizi sizler büyüttünüz, üzerimizde çok emeğiniz var. Biraz kurcalasanız rahatlıkla çözeceğiniz uygulamaların her adımını sorsanız, üfleyip püflemelerimiz sıklaştığında “hayırsız evlat”ı yapıştırsanız da ne yapsak hakkınızı ödeyemeyiz. Öyleyse takın yakın gözlüklerinizi beraber bakalım nasıl kullanılıyormuş bu sosyal medya…

  1. ADIM: Karar Verme

Öncelikle hangi sosyal mecrada bulunmak istediğinize karar verin. Seçenek çok gibi dursa da hepsi benzer özelliklere sahip. İlgi alanınız yazı yazmak/okumaksa Twitter, fotoğraf paylaşmak/paylaşılan fotoğraflara bakmaksa Instagram ikisi birdense (ne yardan ne serden) Facebook işinizi görür. Not: Snapchat’i çok şeyapmayın..

  1. ADIM: Hesap Açma

Hangi sosyal medya kanalını kullanacağınıza karar verdikten sonra sizden istenen bilgileri girerek hesabınızı oluşturun. Stalk niyetiyle hesap açmayı düşünmeyen masum büyüklerimiz olduğunuzu düşünerek, kendi ad ve soyadınızı kullanmanızı ve net çekilmiş fotoğrafınızı profil fotoğrafı olarak seçmenizi öneriyoruz. Bu işlemlerden sonra ne kadar eş dost akraba varsa ekleyin gitsin. Not: Stalk (Stalklamak), sosyal medya üzerindeki bir hesabı ve o hesabın aktivitelerini gizlice takip etmektir.

  1. ADIM: Korkmayın

Hesabınızı yönetmek temelde kolay olsa da bazen işler karışabilir. Bu durumda hemen bir bilene sormak yerine kendiniz de biraz araştırma yapabilirsiniz. Emin olun hesabınızda nasıl değişiklik yapacağınızın bilgisi de internette mevcut. Belki önce Google’da Google’ı aratacaksınız ama sizin canınız sağ olsun! Öğrenmek için biraz çaba şart fakat telefonunuzun dili Çince’ye döndüyse çağırın yavrunuzu düzeltiversin. O kadar da değil.

  1. ADIM: Aktif Olma

Yenisi olduğunuz bu yeni mecrada ne sıklıkla paylaşım yapmanız gerektiğini konusunda kafanız karışabilir. Bakmayın siz gençlerin sürekli telefonla meşgul olduğuna. Bir paylaşım yapıyorsak bin paylaşıma göz atıyoruz biz. Yani sosyal medyada geçirdiğimiz zamanın %90’ında sadece “ona buna bakıyoruz”. Naçizane tavsiyemiz, ilk paylaşımınızı yapmadan önce diğer hesaplarda yapılmış paylaşımlara bir göz gezdirmeniz.

  1. ADIM: Yorum Yazma

İşteeee… yavrucakların sosyal medyayı öğretme konusunda sizden köşe bucak kaçmasına sebep olan, yakın geçmişte açılmış ve günümüze kanamaya devam eden yara.  Bu konuda söylenecek çok bir şey yok (aslında var da neyse).  Sizden tek ricamız,  yorum yazmadan önce şunu iyice bir düşünün; gerçekten gerekli mi?

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: