YÜZÜNÜZE HANGİ MAKYAJIN YAKIŞTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Biz biliyoruz…

Hepimiz makyaj yapmaya bayılıyoruz, hem bakımlı ve güzel görünmeyi kim istemez ki? Youtube kanallarından makyaj teknikleri öğrenip kendi üzerimizde denemek de bugünlerdeki en büyük hobilerimiz arasında. Fakat bazen başkasında dünyanın en güzel makyajı gibi görünen bir makyaj bize yakışmıyor. Bunun nedeni çok basit; yüz tipimiz… Yüzünüzün en güzel yanlarını ortaya çıkartmak için sadece yüz tipinizi biliyor olmanız yeterli. Daha güzel görünmek için işte küçük makyaj önerilerimiz…

Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüze sahip olan hanımlar çene ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye çalışmalı. Ten renginize uygun bir fondötenden sonra, gizlemek istediğiniz bölgelerin üzerinden koyu tonda bir fondötenle ya da bronzer ile gölgeler yaparak ön plana çıkarmak istediğiniz bölgeleri belirleyebilirsiniz. Allığı elmacık kemiklerinizin üzerine, gözün dış ucuna doğru uygulamalısınız. Gözlerinize ve dudaklarınıza vurgu yaparak yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözler ve dudaklar arasında mutlaka bir uyum yakalamalısınız. İkisi de benzer tonlarda olmalı.

Oval yüz

Eğer yüz hatlarınız ovalse siz çok şanslısınız, çünkü oval yüz daha az işlem gerektiren bir yüz tipi. Yanaklarınız daha düzdür ve alnınız ile çeneniz birbirini dengeler. Oval yüzlüler daha az kontur işlemine ihtiyaç duyar. Elmacık kemiklerinize kulağınıza doğru hafif bir allık sürdüğünüzde yüzünüzde daha derin bir ifade göreceksiniz. Göz makyajınız ve dudak makyajınız da yüzünüzün o oval orantısını yansıtacak şekilde dengeli olmalı. Eğer koyu tonlarda bir göz makyajı yaptıysanız, dudaklarınıza da göz alıcı koyulukta bir ruj kullanmayı unutmayın. Hafif göz makyajı yaptıysanız da hafif bir parlatıcı ya da nude tonlarda bir ruj, makyajınızı tamamlamak için yeter de artar bile.

Köşeli yüz

Yüz hatları daha sert olan bu tarz yüzler, köşeli çene hatları ve çıkık alınlarıyla dikkat çeker. Köşeli yüze sahip hanımlar, fondöten uygulaması yaparken yüzünün orta kısımlarına yoğunlaşmalı, dışa doğru kısımlarına ise daha hafif uygulamalar yapmalı. Sert görünümlü bu hatları yumuşatmak için daha koyu tonda bir fondöten üzerine, yüzlerinin ön plana çıkmasını istedikleri bölgeleri aydınlatarak mükemmel sonuçlara ulaşabilirler. Çenelerinin dikkat çekici sertliğini ortadan kaldırmak isteyen köşeli yüzler, dudaklarını koyu tonda rujlar ile renklendirerek çenelerinin göze batmamasını sağlayabilirler. Fakat dikkat çekici dudaklar hafif göz makyajı ile tamamlanmalı. Eğer gözlerinin ön planda olmasını isteyen köşeli yüzler varsa önerim, dudak tonlarını hafif tutmaları.

Uzun yüz

Uzun bir yüze sahip hanımlar, yüzlerinin daha oval ve kısa görünmesini sağlamalı. Ten renginize uygun bir fondöten ile yüzünüzü renklendirdikten sonra koyu tonda bir fondöten ile elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarırsanız eğer, daha oval bir yüz görünümü elde etmiş olursunuz. Allığı çene kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürmeniz de yüzünüzü ovalleştirmeye yarar bir ipucu. Özellikle “kedigözü” gibi belirgin bir göz makyajı ile de daha oval bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz.

Kalp şeklinde yüz

Bu tip yüzler çene kısmına doğru daraldığı için yapmanız gereken en önemli şey, bu bölgelerin daha geniş görünmesini sağlamak. Bunu da çenenize daha açık tonlarda bir kapatıcı uygulayarak başarabilirsiniz. Kalp şeklinde yüzlerde elmacık kemikleri belirgin haldedir. Elmacık kemiklerinizi daha da ön plana çıkarmamak için allığınızı hafif tonlarda uygulayabilirsiniz. Dudaklarınızı koyu tonda rujlarla renklendirip gözlerinize hafif tonlarda makyaj yapmanız yüzünüzü daha oval gösterecek.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: