YAŞLANMAK KABUS OLMAKTAN ÇIKIYOR!

Dünya yıldızlarının son trendi olan “önleyici plastik cerrahi” yöntemiyle, 25’li yaşlardan itibaren başlayan ciltteki kırışıklıklarıortadan kaldırmak, 45 yaşına geldiğinizde 30 yaşında gibi görünmek mümkün.

Amerika’da özellikle son 2 yıldır trend haline gelen ‘’önleyici plastik cerrahi’’ yöntemi, artık ülkemizde de uygulanacak. Genç kalma teknikleri arasında en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilen ‘’önleyici plastik cerrahi’’ uygulamalarını Türkiye’de ilk kez gerçekleştirecek isimlerden biri olan arestetikPlastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani ile bu uygulamanın detaylarını ve yaptığı cerrahi operasyonları konuştuk.

Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Hayalim olan plastik cerrahı mesleğini yapabilmek için 2002 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerek 2002 Nisan döneminde tüm Türkiye için açılan tek yabancı plastik cerrahi kontenjanına girmeyi başardım ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi asistanlık kadrosunda yer aldım.

2008 yılında mezun olduğumda örneğine nadir rastlanan birkaç büyük ameliyatı başarı ile gerçekleştirdim. Bunların en önemlisi, dünyada benzeri çok az olan, iki bacağı trafik kazasında kopan 3 yaşındaki çocuğa çapraz bacak replantasyon ameliyatını yapmak ve onu ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum olmaktan kurtarmaktı.

2008-2012 yılları arasında kariyerime ağırlıklı olarak çene ve yüz cerrahi vakaların ameliyatlarına yardımcı cerrah olarak katılarak ve deneyimimimaksillofasial cerrahi yan dalında arttırarak devam ettim.

Yüz şekillendirme, çene cerrahisi, orta yüz cerrahisi ve burun estetiği konusunda 14 yıldır operasyonlar gerçekleştiriyorum.

Şu an, kurduğum arestetik’tePlastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

Son zamanlarda çok popüler olan ‘’önleyici plastik cerrahi’’ yöntemi nedir, biraz bahsedebilir misiniz?

Bu yöntem, Amerika’da bir plastik cerrahın bu konunun üzerinde durmasıyla son 2,5 yıldır gündemde. Önleyici plastik cerrahi uygulamaların çok bilimsel, mantıklı dayanakları var.

Kişiye göre daha erken yaşlara inebilmekle birlikte 25’li yaşlardan itibaren başlayan ciltteki yorgun ifadeleri, ciltteki kırışıklıkları düzenli aralıklarla uyguladığımız tek seansla ortadan kaldırıyoruz. Bu yöntemi uygulamanız için iş yoğunluğunuz arasında kendinize öğle saatlerinizi ayırmanız yeterli. Sadece 30-40 dakikalık bir seans sonucunda düzenli uygulama ve takip sayesinde örneğin 30 yaşındaysanız gerçekte 45 yaşına geldiğinizde 30 yaşınızdaki görünümünüze benziyorsunuz. Estetik cerrahinin bu boyutu çok daha erken yaşta birtakım bilgileri (detaylı çekilmiş fotoğraflar, vücut analizi) arşivleyerek, değişikliklerin başladığı andan itibaren devreye girip çok daha küçük çaplı müdahalelerle ileriki yaşlarda gerekecek büyük operasyonların ihtiyacını çok daha ileriki yaşlara taşıyor.

 

Türkiye’de şu anda bu uygulamayapılıyor mu?

Türkiye’de tek bilinen önleyici yöntem botoks. Botoksun belli bir süresi var ve o süre bitmeden tekrarlamanız gerekiyor. Önleyici plastik cerrahi ise çok daha kapsamlı bir uygulamaçünkü sadece botoksla kalmıyor, vücut deformasyonu gerçekleşmeden deforme olacak bölgeleri tanımlayıp deformasyonun önüne geçebiliyor. Örneğin, erken yaşta bölgesel yağlanmaları ortadan kaldırırsanız ileriki yaşta selülitle uğraşmazsınız. Yaş ilerledikçe, vücut sarkmaya başladığında insanlar bir tedavi arayışında bulunuyorlar. O tedavi arayışında bulunmadan onları tanımlayıp onları düzeltmek geleceğe bir yatırım yapmak.

Kaç yaşından itibaren kadınlar ‘’önleyici plastik cerrahi’’ uygulamalarını yaptırabilir? Bir yaş sınırı var mı?

Ortalama 24-25 yaşlarında başlanması uygun. İlerleyen yaşlarda önleyici değil, düzeltme amaçlı tedavi olur. Erken yaşta aşırı vücut deformasyonu varsa işlemlere başlayabilirsiniz.

Önleyici plastik cerrahi uygulamalarıyla hangi bölgelere estetik operasyonlar yapılabiliyor?

Yüz bölgesinde ve yağlanan bölgelerde tamamen cildi gençleştirmeye yönelik uygulanıyor. Gerçekten yaşlılığı durduracak tamamen hücresel yenilemeye yönelik bir etkiye sahip. RNA ve DNA üzerindeki fazla protein sentezini tekrardan aktive ediyor ve hücrenin yaşlanmasını engelliyor.

Bu cihazla, yüz bölgesine,deformasyonu önlemek adına çok minor dokunuşlar yapılıyor. Bu da ileriki yaşlarda oluşabilecek büyük deformasyonların önüne geçiyor.

Plastik cerrahi operasyonu talebinde bulunan kitle, genellikle kaç yaş grubu?

Yaş sınırı oldukça düştü, aralarında çok gençler var. 17 yaşında estetik olmayı talep edenlerbile mevcut.  Bu yaş grubundakiler genellikle dudak dolgusu, meme büyütme veya küçültme işlemleri yaptırmak istiyorlar. Ancak 18 yaşından küçükleri ameliyat etmeyi kabul etmiyorum. Zaten bu yasal olarak da uygun değil.

Erkekler de estetik operasyon talebinde bulunuyor mu?

Evet, son yıllarda erkeklerde bu oran artmaya başladı. Erkekler genellikle botoksa rağbet gösteriyorlar. Cilt bakımı, kırışıklıkların giderilmesi, lazer ve leke tedavisi de oldukça arttı. Daha önceden burun, karın germe,liposuction vardı. Özellikle kasları ortaya çıkaran detaylı liposuctionlarerkekler tarafından çok talep görüyor. Bunları talep eden yaş grubu ise orta yaş ve üzeri. Genç erkelerde sadece burun estetiği talebi var. 35 yaşından sonra burun estetiği talebi fazla olmuyor.

O halde estetik kaygıların her yaş grubu ve cinsiyet için arttığını söyleyebiliriz. Sosyal medyada görselliğin ön planda olmasının bunda etkisi var mı sizce?

Estetik, şu anda ihtiyaçtan ziyade bir lüks haline geldi. Eskiden tedavi amaçlı kaygılar vardı, şimdi ise düzeltmeyi gerektiren durumlar yokken, sosyal medyada gördüğü bir kişiye benzemek için bile gelebiliyorlar.

Sosyal medya iki konudainsanları çok tetikliyor. Biri burun, diğeri ise popo estetiği.

Hastalar operasyon geçirmeden önce, operasyon olduktan sonraki hallerini görebiliyor mu?

Ameliyatta planlanan değişiklikleri, ameliyat öncesi hastanın üç boyutlu görüntüsü üzerinde uygulama ve bunu sanal gerçeklik ortamında hastanın görebilmesini sağlayan CRİSALİX uygulaması sayesinde hasta yeni kendisi ile yüz yüze tanışıp yapılan değişiklikleri isteği doğrultusunda olup olmadığı, isteklerinin gerçekten ona yakışıp yakışmadığını değerlendirebiliyor.

Benim kullandığım bir uygulama olan CRİSALİX,  gerçek kamera çekimi görüntülerin üzerinde çalıştığı için daha üstün bir sonuç elde ediyor. Ayrıca diğer cihazlar hastanın sanal gerçeklik ortamında kendini görme olanağını sağlamıyor ve ne kadar da adı üç boyutlu olsa da yine hasta ekrandan resimleri seyrediyor. Bu uygulama hem hasta hem de doktor için büyük avantaj oluyor. Çünkü hastaların kafalarında tam canlandıramadıkları şeyler oluyor, ameliyattan sonra “istediğim gibi olmamış” diyebiliyorlar. Örneğin meme operasyonlarında problem yaşanabiliyor. Meme büyütmek isteyen hastalar ameliyat öncesinde, “göğüslerimin büyüdüğü çok belli olmasın” diyor. Bu durumda biz de protez takmayı öneriyoruz, onu da küçük buluyorlar. Aslında istedikleri belli olması ama çevreden kaynaklı bir mahalle baskısı olduğu için bunu doğru ifade edemiyorlar. Bu kadar zamandır meme ameliyatı yapıyorum daha hiçbir hasta büyük oldu demedi, daha da büyük olabilirdi diyenlerin sayısı daima fazla oldu. Bunların önüne geçmek için bu uygulamalar çok ideal.

Meme büyütme operasyonunu genelde evliler mi yoksa bekarlar mı yaptırıyor?

Meme büyütme operasyonu için bugüne kadar gelenlerin 3’te 2’si 30 yaş ve üstü evli kadınlardı. Ancak son zamanlarda yaş sınırı düştü. Meme ameliyatı olan bekar ve yaşları daha küçük hastaların sayısı giderek artıyor.

2018’de “önleyici plastik cerrahi” yönteminin dışında farklı bir uygulamanız olacak mı?

Yeni bir zayıflatma ve egzersiz cihazı getireceğiz. Bu cihaz tüm dünyada yeni yeni uygulanmaya başlıyor. Esas işlevi fizik tedavi uygulamaları olan bu cihazın çok yüksek derecede kalori yaktığı keşfedilince egzersiz amaçlı da kullanılmaya başlandı. Biz de 2018 yılında bu cihazı zayıflama uygulamalarında kullanacağız.

Gençleşmek ve güzelleşmek isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler?

Önleyici plastik cerrahiyi kesinlikle dikkate alsınlar çünkü belli bir yaştan sonra yapılanma ve yenilenme giderek azalır ve birçok organ için yenilenme ve yıkım eşitlenir. Bu dönemden sonra yaşın ilerlemesi ile yavaş yavaş yenilenmemenin belirtileri ortaya çıkar. Oysa önleyici plastik cerrahi yöntemi sayesinde, erken yaşlarda yenileme hızı yaşlanmadan çok daha fazla olduğu için kaybedilen hücrelerin yokluğu hissedilmez yani yaşlanmayıp tam tersi gelişmeye devam ederiz.

İlerleyen yaşlarda daha zorlu işlemler yaptırmak istemiyorlarsa bu yöntemi kesinlikle uygulamalılar. Bu yöntemi hep şöyle tarif ederim; düşünün ki bir binayı bakımsız bıraktınız, 5 sene sonra geldiğinizde temizlikle değil, tadilatla uğraşırsınız. Ama yıllık temizliğini, bakımını yaptırırsanız, tadilatla uğraşmak zorunda kalmazsınız.O yüzden kadınlara bakımla uğraşın, tadilatla uğraşmayın diyorum. Ancak bu uygulamalar sadece uzman doktorlar tarafından yapılmalı, bunu da unutmasınlar.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: