OFİSTE EGZERSİZ YAPMAK MI? NEDEN OLMASIN?

Ofis saatlerimiz bu kadar uzunken, kolay ama etkili birkaç egzersiz öğrenmeye ne dersiniz?  Bu egzersizleri ofisteki iş arkadaşlarınız bile fark etmeyecek. Neymiş bu hareketler diyenler, buyurun başlıyoruz.

Günümüzde iş yerlerinin büyük çoğunluğu çok hareket etmeden işlerimizi halletmeye yönelik düzenleniyor. Bununla birlikte yaptığımız işler de genellikle beden gücümüzü kullanmayı gerektirmeyen, bilgisayar ya da internet üzerinden halledebileceğimiz işler oluyor. Ofiste geçirdiğimiz saatler günümüzün büyük çoğunluğunu kapsadığından hareket etmek için fazla bir zamanımız kalmıyor. Ne kadar iş öncesi ya da iş çıkışı spor salonlarında ter atmaya çalışsak da genellikle bir rutine bindiremediğimiz spor denemeleri olarak kalıyor bu girişimler.

Dönen sandalye kullananlar buraya

Sandalyemizin dönüyor olması işlerimizi yaparken de her zaman bize yardımcı olmuştur. Bu dönüş hareketini şimdi de egzersiz olarak bir avantaja çevireceğiz. Hepimizin bildiği hatta 90’larda çok meşhur olmuş bir hareket var ‘twist’. Bu hareket karın kaslarını çalıştırması ve beli inceltmesiyle de çok tercih edilen bir hareket olmuş. Ofiste otururken twist yapmak için de gereken, ellerimizi masamızın üzerine koyup üst bedenimizin sabitlenmesini sağlamak, ayaklarımızı yerden kaldırmak ve sağa sola hareket etmek! Her egzersizde olduğu gibi bu hareketi de 15’er setler halinde 3 kez tekrarlarsak bedenimizi aktive etmiş olacağız.

Su şişeleri dostumuzdur

Ofis saatlerimizde su en büyük dostumuz. Peki ya suyumuzu koyduğumuz şişeler neden olmasın? Arzu edilene göre yarım litrelik ya da bir litrelik su şişelerini bir dumbel yerine koyabiliriz. Boş kaldığımız vakitlerde, bir sunum okuyorken, işle alakalı bir video seyredenken ya da telefonla konuşurken kolumuzu çalıştırmak için gerekli olan tek şey su şişesi. Elimize şişeyi alıp dirseklerimizi kırarak yukarı aşağı hareket ettirerek kol kaslarımızı çalıştırabilir, biceps kaslarımıza kas katabiliriz. Hareketi yaparken yine 15’er tane 3 set halinde yapmaya dikkat ediyoruz. Bir de iki kolunuzu da çalıştırmayı unutmayınız efendim!

Merdivenler koşmak için var

Ofise gelirken ya da ofisten giderken inip çıkma işlemini çoğunlukla teknolojinin o güzel nimetlerinden biri olan asansör ile yapıyoruz. Hâlbuki merdivenler bizi kenardan çağırıyor; ‘gel benimle çok güzel bir kardiyo egzersizi yapacaksın.’ Bu anlamlı çağrıya kulak verip merdivenleri kullanırsak ofise gidip gelirken hareketimizi arttırmış, ufacık da olsa bedenimizin hareketlenmesini sağlamış oluruz. Bir de merdivenleri gücümüz yettiğince koşarak çıkarsak tadından yenmez.

 Sandalyeye otururken boş durma

Arada sırada fotokopi çekmek için, çay almak için, tuvalete gitmek için ya da diğer işlerimiz için ayağa kalktıktan sonra masamıza geri döndüğümüz zaman sandalyemize oturmadan evvel 5 tane squat hareketi yaparak oturursak oldu bu iş. Bacaklarımızı ve poponuzu çalıştırmak için bu hareket biçilmiş kaftan. Bir de her kalkıştan sonra yaptığınızı düşünsenize! Günde kaç squat olur sayamıyorum bile. Taş gibi popolara şimdiden merhaba.

Esnemek rahatlatır

Esnemenin spordaki yeri ve önemi tartışılmaz. Spor salonlarında haftanın belirli günleri 1 saat sadece esneme seansına ayrılıyor artık. Hal böyleyken biz de fırsat buldukça vücudumuzu esnetici hareketler yapabiliriz. Üstelik bu hareketler hem kan dolaşımımızı hızlandıracak hem de mutluluk hormonu salgılamamızı sağlayıp işimize daha çok odaklanmamızı destekleyecek. Ofiste yapabileceğimiz bazı esneme hareketleri şunlar;

Boynunuzu sağ omzunuza doğru eğin, 10 saniye böyle durun. Daha sonra aynı hareketi sol tarafınız için yapın.  Omuzlarımızı esnetmek için kolalarınızı dairesel biçimde ilk önce ileriye sonra geriye doğru çevirebilirsiniz. Hareketleri 10 kez tekrarlayın. Bileklerinizi esnetmek için ellerinizi dairesel hareketlerle ileriye ve geriye çevirmelisiniz. Otururken bacaklarınızı esnetmek içinse ayak parmak uçlarınızı ilk önce yukarıyı gösterecek biçimde kaldırıp sonra düzelterek hareket ettirip kaslarınızın esnemesini sağlayabilirsiniz. Arada sırada kollarınızı açıp arkaya doğru esneterek sırtınızı rahatlatabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: