PERFORMISTANBUL’DAN ARALIKSIZ 672 SAATLİK CANLI SÜREÇ; İHTİYAÇ: SEN

Performistanbul, performans sanatında yeni bir sayfa açıyor! Ocak 2018’de ikinci yıl dönümünü kutlayan, uluslararası performans sanatı platformu, yeni yaşına 16 Şubat – 16 Mart 2018 tarihleri arasında İHTİYAÇ: SEN başlığı altında 28 gün boyunca aralıksız devam edecek 672 saatlik canlı bir süreç sunarak ve Performistanbul Canlı Sanat (Live Art) Araştırma Alanı’nın temellerini atarak giriyor.

İHTİYAÇ: SEN 24×28=672 saatlik canlı süreç Performistanbul sanatçıları, platformun ikinci yıl dönümünde, Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın yer alacağı binanın tamamında, bu girişimin tohumlarını ekmek üzere 28 gün süreyle 672 saat aralıksız devam edecek bir deneyim sunuyor. 16 Şubat – 16 Mart 2018 tarihleri arasında, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde, 10 Performistanbul sanatçısının gerçekleştireceği 9 performans, izleyicileri sanatçılarla karşılıklı beslenebilecekleri kendilerine ait bir yer bulmalarını amaçlayan; canlı sürece odaklanmaya çağıran; hayatın içinden bir deneye davet ediyor. 672 saat aralıksız devam edecek bu süreç, sanatçıların yaşayacakları tüm aşamaları şeffaf bir şekilde izleyiciyle paylaşıyor. Bu yaşamsal davet, herkese varlığının önemini, gücünü ve kıymetini hatırlatmak; süreç içerisinde etkili bir yeri olduğunu hissettirmek amacıyla yola çıkıyor.

İHTİYAÇ: SEN ile ilgili olarak; Amaç; insanlığın ham maddesini ortaya çıkarmak. İnsanlığı, insanın içindeki ilkel duyguları hatırlatmak. Sürecin vurgulandığı aralıksız, uzun soluklu bu deneyim ile bir dönüşüm başlatmak. İnsanların önyargısız bir şekilde 7/24 kendilerine açık olan kapıdan içeri girmelerini, içeride kendilerine ait bir yer bulmalarını sağlamak ve en önemlisi de kendilerini değerli hissettirmek. Bu gerçekliği, bilinmezi sahiplendirip, içeride herkese bir yer vermek.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: