HAMURUNDA ‘TAZELİK’ VAR

Bu yıl 20’nci yılını kutlayan Pasaport Pizza, lezzetinin sırrını açıkladı. Türk damak tadına uygun olarak hazırlanan pizzaların lezzet kaynağı, her güne özel üretilen taze hamurlar. Pasaport Pizza’nın her şubesinde, her gün, günlük ihtiyaç kadar hazırlanan hamurlar, katkı maddeleri kullanılmadan üretiliyor, taze taze servis ediliyor.

İzmir’de başladığı yolculuğuna, şimdilerde Anadolu’nun dört bir yanına yayılmış 42 ilde 100 şubeyle devam eden Pasaport Pizza, katkı maddesi içermeyen ve her gün taze hazırlanan hamurlarıyla müşterilerine sağlıklı ve lezzetli pizzalar sunuyor.

Pasaport Pizza’nın başarısının Türk tüketicinin damak tadını iyi bilmesinden kaynaklandığını söyleyen Pasaport Pizza Genel Müdürü Mükremin Özdemir, “Pizzalarımızda, katkı maddeleri ile hazırlanılıp dondurulmuş hamurlar asla kullanmıyoruz. Her gün, her şubemizde taze hamur hazırlanıp kullanılıyor. Özel karışımlarımız şubelere sevk edilerek, kısa süre içerisinde günlük ihtiyaç kadar hamur, hazır hale getiriliyor. Bu da Pasaport Pizza’da hazırlanan her ürünü hem daha sağlıklı hem de daha leziz yapıyor. Zengin pizza çeşitlerimiz, anne hamuru kadar taze lezzetler sevenler için.” diye konuştu.

Pizzalar özel teknikle üretiliyor

Damak tadına düşkünler için son derece hijyenik koşullarda hazırlanan pizzaların, hazırlanma sırasında unun ve diğer malzemelerin kalitesinin yanı sıra hamurun homojenliğine, Pasaport Pizza’nın kendine has pişirme tekniklerine ve ne ile pişirildiği gibi önemli noktalara çok dikkat ediliyor.

Şubelerinde sunulan mönülerde yer alan seçkin tüm lezzetlerin üretiminde kullanılan undan peynire, salam ve sosisten özel soslara kadar tüm malzemeler, onlarca tedarikçi tarafından Pasaport Pizza’nın kendine has kriterlerine göre özel olarak üretiliyor.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: