CELUİ QUİ TOMBE (DÜŞEN KİMSE) 11 KASIM’DA ZORLU PSM’DE…

Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran gösteri topluluğu Türkiye’ye geliyor!

Günümüz modern dans sahnesinin en yaratıcı isimlerinden biri olan Fransız akrobat, aktör ve performans sanatçısı Yoann Bourgeois’nın He Who Falls (Düşen Kimse) projesi Fransız Kültür Merkezi iş birliği ile 11 Kasım 2018’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne çıkacak. Heyecan verici gösterinin biletleri bugün satışa çıkıyor.

Dönen platformlar ve trambolin entegrasyonlarıyla çalışıyor…

Ulusal Sirk Sanatları okulu CNAC’de akrobasi eğitimi alan Bourgeois, kendi ekibini kurmadan önce 4 yıl boyunca saygıdeğer dans topluluğu Compagnie Maguy Marin’de yer aldı. Pantheon’da sergilenen “Energy and Balanced”, “Cavale”, “Le mecanique de l’histoire” gibi dünyaca ünlü eserleriyle adından söz edilen genç sanatçı, dönen platformlar ve trambolin entregrasyonlarından faydalanarak performanslarını benzersiz hale getiriyor. Devrim niteliğindeki teknik kullanımlarını poetik bir element haline getiren Bourgeois, sanatındaki dehayı ortaya çıkarıyor.

Bourgeois, 2014 yılında yarattığı Celui Qui Tombe (Düşen Kimse) ile yine sirk becerilerini ve fiziksel tiyatroyu, örneğine az rastlanır bir ahenk ile birleştirmeyi başarmış. Ağırlıksızlık ve süspansiyon fiziğini çevreleyen fikirlerden her daim etkilendiğini belirten sanatçı, bu eserinin ilham kaynağı olarak Spinoza’nın düşüncelerini işaret ediyor.

Kablolarla asılı olarak havada duran bir platformda altı dansçı…

Sahneye kablolarla asılmış bir platformda altı performans sanatçısının fiziksel sınırlarını zorlamasını izleyeceğimiz He Who Falls, arka fonda ise Beethoven’den, Frank Sinatra’ya uzanan etkileyici bir müzikal seçki ile nefes kesen danslara ev sahipliği yapıyor.

Sadece sahnedeki sanatçılarda değil izleyicilerde de hafif bir kalp çarpıntısı yaşatacak He Who Falls, 11 Kasım 2018’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne konuk olacak. He Who Falls biletleri, bugünden (11 Nisan) itibaren www.zorlupsm.com, www.biletix.com ve Zorlu PSM gişelerinde satışta.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: