Perşembe Sinemasında olgu “yenilenme” 

 

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması, “Şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işleyen film seçkisiyle 3 Mayıs 2018 tarihi itibariyle SALT Beyoğlu’nda sanatseverlerle buluştu. 

Önceki yıllarda dikkati çeken İnsan endeksli yaşamın çeşitli boyutlarını konu alan Perşembe Sinemasının 2018 ilkbahar gösterimleri, 3 mayıs-28 Haziran 2018 tarihleri arasında SALT Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.


Kentler hızla gelişerek dengeler bozulmaya başladı. Kent yönetiminde karar organları bu dengeleri doğru kurmak ve korumak durumundalar.


Kentler hangi fonksiyonları, işlevleri üstlenecekler, bunların kararını vermediğimiz için, bugün maalesef yöneticilerin kendi siyasi perspektifleri doğrultusunda şehirler gelişmektedir. Rasyonel insanların Kemikleşmiş ortak özellikleri olan insan endeksli şehircilik düşünce anlayışı yetkili otoritenin önüne her fırsatda getirilmeli ki; Gelecek adına kaygı veren, her yöneticiye göre yeni, farklı adımlar atılmasın. Kurumsal planlar yapılsın.


Hızlı ve çarpık yapılaşmaya meydan vermemek yeni yaşam alanlarını, yaşam ilişkilerini doğurur hale getirme durumunda sosyal yapıya dikkat etmek gibi mekan insan ilişkisinin sosyo-psikolojik değerlendirilmeleri yapmak, planlı şehirleşmeyi yaşam kültürünü kabul eden vizyon içinde olmak şart.

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması 2018 ilkbahar gösterimleri için 3 Mayıs 2018 Perşembe günü Basın toplantısı düzenlendi. 

Basın toplantısına SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay katılarak basın mensuplarını bilgilendirdi. 

2012 Venedik Sendromu basın ön gösterim öncesi basın toplantısında   SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, her yıl başka bir tema odağında uluslararası bir seçki hazırlandığını hatırlatarak, tatil evleri, şehirde var olmak, dünya fuarlar ile olimpiyatlar gibi devasa etkinliklerin, şehir hayatına etkilerinin yanı sıra ev teması etrafında kapsamlı derlemeler yaptıklarını söyledi. Meriç Öner “Bu yıl gösterimlerini SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştireceğimiz filmlerse, ‘yenilenme’ pratikleri temelinde dönüşen yerleşim yerleri ve bu çerçevedeki sivil talep ve girişimler ile şehirde olmaktan cesaretle atılan adımlara bakıyor.”dedi.

Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, “SALT ile yapıtığımız kıymetli iş birliği sayesinde kent kültürü, mimarlık ve şehirleşme konuları etrafında çok çeşitli kitlelerle buluşmayı önemli buluyoruz. Ana faaliyet alanı konut finansmanı olan bir şirket olarak alanımızın ötesine geçen ve birey mutluluğunu önemseyen bir yaklaşıma sahibiz. Perşembe Sineması’nın beş yılı boyunca 87 gösterimle 15 bin 500 kişiye ulaştık. Bu yılki programın da ilgiyle takip edileceğine inanıyorum.”şeklinde açıklamada bulundu.

Periembe Sinaması Programı tarih ve filmleri şu şekildedir;

3 Mayıs Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu]

Andreas Pichler, 2012

10 Mayıs Durak [Enayi]

Yuriy Bykov, 2014

17 Mayıs Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu]

Christian Tod, 2017

24 Mayıs Made in Dagenham [Kadının Fendi]

Nigel Cole, 2010

31 Mayıs Survival of a Small City [Küçük Kentin Yaşamı]

Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986

7 Haziran Good Bye Lenin! [Elveda Lenin!]

Wolfgang Becker, 2003

14 Haziran Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü]

Philip Gnadt ve Mickey Yamine, 2016

21 Haziran Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor]

Bertrand Bonello, 2016

28 Haziran One of Us [Bizden Biri]

Heidi Ewing ve Rachel Grady, 2017

yilmazparlar@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: