Beyoğlu Belediyesi Örnek

 

Beyoğlu 12. Geleneksel Haliç Yelken Yarışları


Uluslararası spor müsabakaların en büyüğü Olimpiyatlara katılmanın temeli her spora erken yaşda başlamak, sürdürmek, üç tarafı deniz olan ülkemizde su sporlarında hak edilmesi gereken başarı var mı? İlgi var mı?


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu 12. Geleneksel Haliç Yelken Yarışları”n başlamasıyla ilişkili olarak basına yaptığı açıklamada “Bin Öğrenciyi, deniz sporlarıyla buluşturduk. Önce gençlerimiz, dedik. Bugüne kadar bin öğrencimiz olmuş ve 35 aktif sporcumuz var”


Tüm dünyada büyük yankı uyandıran, rekabetin giderek arttığı günümüz spor dünyasında, uluslararası müsabakalarda elde edilen başarıların, sporun toplum üzerindeki etkisini artırması, gurur ve prestij kaynağı ötesinde olumlu tanıtım katkısıyla Ülkede turist sayısınıda artırmaktadır.


Gerek nüfus ve ekonomik şartlar gibi faktörlerin etkisi olduğu sportif başarıya yakın olmamıza rağmen dünya spor başarı sıralamasındaki yerimiz oldukça gerilerde..


Kişisel potansiyele ulaşarak kademeli fiziksel gelişimin, performansı yükseltmenin yanı sıra spor disiplin ve hayatı planlamayı öğretirken bu konuda dersler verip, uzun vadede sporcu gelişimi, planlı çalışmalar dizini ile zihinsel ve sosyal parametreleri yüksek seviyelere çekmektedir. 


Beyoğlu’nda bu yıl 12.si düzenlenen Geleneksel Haliç Yelken Yarışları’nın startını veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan göreve geldiğinin ikinci yılında boy, kilo gibi fiziksel özellik aranmaksızın yelken sporu yapmak isteyen, dar gelirli ailelere de mensup 7 – 18 yaş gurubundaki kız ve erkek, çocuk ve gençleri bu spor yapma olanağı sağladıklarını, bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Toplumsal farkındalığı artırmak, öğrencilerin sosyal gelişimlerine katkı sağlamak ilişki kurabilecekleri sosyal ortamları yarattıkları gibi, sporla tanışan ve daha sonra spor hayatlarına lisanslı olarak aktif bir şekilde veya antrenör olarak devam ederek hakem ve hoca gibi kariyer yapmalarına destek sağladıkarını aktardı.


Başkan Ahmet Misbah Demircan deniz sporlarının önemli olduğunu belirterek “Gerçekten mutlu ve gururluyum.14 yıldır görevdeyim ve göreve gelişimin 3-4 yılında su sporlarını özellikle optimist alanında bu konuya eğildik. Bugün yelken yarışlarının 12’ncisini gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar bin tane öğrencimiz olmuş ve sabit daimi 35 aktif sporcumuz var. Buna bakarken bir kaç zaviyeden baktık. Önce gençlerimiz dedik. Gençlerimiz denize bu kadar yakınken, suya bu kadar yakınken sudan ve denizden uzak olmaları doğru değil dedik. Onlara hayatlarına heyecan verecek, spora katacak futbolun dışında bir şey yaptıracak bir alan açmayı düşündük ve bu mahalleden bin öğrenciyi denize alıştırmak bizim için kıymetliydi.” dedi.


Başkan Deemircan, “Deniz bizim veli nimetimiz ondan balıkta geliyor ondan ticarette yapılıyor turizmde yapılıyor. Asıl bu spor aracığıyla biz gençlerimize ufukta vermiş oluyoruz. Bu ufuğun içerisinde meslek edinecek; gemiye, gemiciliği onu taşımacılığa yöneltmek istiyorduk. Eminim ki bu bin kişi içerisinde geleceğini buna endekslemiş insanlar çıktı. Bizim Haliç sahilimiz var ve buraların anlamlanması ve gelişmesi gerekiyor. Başladığımız da bunları düşünüyorduk bugün bunları realize etmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.


 Beyoğlu Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonu işbirliği ile bu yıl 12’ncisi düzenlenen Geleneksel Haliç Yelken Yarışları Hasköy sahilde başladı. Beyoğlu Belediyesi Yelken Kulübü önünden başlayıp, Türkiye Yelken Federasyonu’nun belirlediği parkur içerisinde gerçekleşecek yarışların startını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan verdi. Optimist ve Laser 4.7 tipi yelkenliler ile yapılan yarışlara, 8 kulüpten 60 genç sporcu katıldı. Yarışlarda, Beyoğlu Belediyesi Yelken Kulübü’nde eğitimlerine devam eden ve yaşları 7 ila 18 arasında değişen 9 sporcu da Beyoğlu’nu temsil etti.


Yarışmada dereceye girenlere 6 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da düzenlenecek tören ile kupa ve madalyaları takdim edilecek.


yilmazparlar@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: