RAFİNE ŞEKER GIDA DEĞİLDİR!

“En İyi Şef Yazar” ödülüyle de dünyanın en iyileri arasına girmiş Aydan Üstkanat’ın Gourmand tarafından ödüle değer görülmüş şekerSİZ kitabı yenilenen baskısı ile Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı!

Aydan Üstkanat’ın reaktif hipoglisemi hastası olduğunu öğrendiğinde kendine sağlıklı bir gurme mutfak yaratma arzusundan doğan şekerSiz, sağlıklı beslenmek isteyenler ve rafine şekersiz bir hayatı tercih edenler için bu alanda öncü ve ilk örnek!

Çikolataya düşkün, pilavdan vazgeçemeyen Üstkanat, o güne kadar elinde bulunan binlerce tarifi çöpe atarak, hem sağlıklı hem de çok lezzetli yepyeni reçeteler ortaya çıkardı. Bu tarifler tek tek yapılarak lezzetleri test edildi ve Üstkanat’ın doktorları tarafından onaylandı. Sonuçta şekerSİZ isimli bu kitap ortaya çıktı. Kitap, farklı pişirme teknikleri ve doğru malzeme dengesiyle, alışıla gelmiş yemek yapma şeklini yeniden yapılandırıyor. şekerSİZ, rafine şekersiz ve glisemik yük değerleri düşük beslenmek isteyenler için ilk günden bu yana bir rehber olurken, restoran ve şeflerin de başvurduğu bir kaynak olmuştur.

Beslenmesine özen gösterenler ve reaktif hipoglisemi hastaları için Üstkanat’ın özenle hazırladığı ŞekerSiz’de siz de keyfinizden ödün vermeden sağlıklı beslenmenin kapılarını aralayacaksınız!

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: