“Denge/sizlik/ler Paris”


Fotoğraf sanatcısı Julien Aksoy’un  “Denge/sizlik/ler Paris”sergisinin açılışı 30 mayıs 2018 Çarşamba günü İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Fransa İstanbul Başkonsolos Bertrand Bushwalter, Fransız Kültür Merkezi müdürü   Christophe Dessaux açılışda bulundular.


Bushwalter, Fransız Kültür Merkezi müdürü   Christophe Dessaux ve sanatcı Julien Aksoy   kısa konuşma yaptılar. Bushwalter, Fransız Kültür Merkezi müdürü Christophe Dessaux sanatcı hakkında ve sergi hakkında bilgi aktarırken sanatcı Julien Aksoy çalışmalarını Paris’i farklı bir şekilde hayal etmeye, sarsmaya ve algı alışkanlıklarını değiştirmeye davet etmek istediğini söyledi.


Fransız Kültür Merkezi müdürü Christophe Dessaux “Basit gözlemin ötesine geçmek. Algıyı yeniden şekillendirmek. Sanatçı Julien Aksoy, birçok kez fotoğraflanan bu simgesel şehre yeni bir bakış açısı getiriyor. Fotoğrafçı, hem mekan hem insanlar açısından şehre ikili bir bakış açısı sunuyor ve  gözle görünmez, önemsiz gibi düşünülene dikkat çekiyor. Julien, çizgiler ve yansımalar gibi birbirini tekrarlayan farklı durağan nesneleri dinamikleştirip harekete geçiriyor, ve bu şekilde şehrin dengeleriyle oynuyor.” Diye konuştu.

Sanatcı Julien Aksoy Denge, dengesizlik? “Denge/sizlik/ler Paris” sergisi, Paris’i farklı bir şekilde hayal etmek, sarsmak ve algı alışkanlıklarını değiştirmek için, sanatseverlere mizah dolu bir yöntem sunmak istediğini söyledi.


Gerçekdende; Bu dipsiz İddialı sergide, öngörülen fotoğraflar, bilimsel amaçlara, çağdaş sanatlara kadar bir çizgi içindeler. Sergi sayesinde, dünya dengesizliklerine mizah olmadan geleceğimizin ipoteklerine bakıyor. Kavramsal gözle dünyada denge ve dengesizlik grafikleri, estetik ve görmeye  yönlendiriyor. Fotoların anlam gücü, geometri ve tonlar olarak olarak hitap ediyor. Zihindeki boşluklara, sanatçı görüntülerle cevap veriyor. Çeşitli konular, ayrıcalıkların yarattığı kaos içinde, gerçeği bir araya getirmekle öykü anlatıyor.

Böylece Fotoğrafın, sanat ve sosyal bir olgu olarak, dünyadaki deneyimlerimizi nasıl tanımlamaya devam ettiğini keşfedin.


Sanatcı Sanatcı Julien Aksoy ile yaptığımız kısa söyleşide ilham kaynağı düşüncelerinden yola çıktığını, sanat kariyerini günden güne fotoğraf çekerek geliştirdiğini söylüyor.

1976 yılında Paris’te doğan Julien Aksoy, 20 yılı aşkın bir süredir fotoğrafçılık yapmaktadır. Özellikle, kentsel ve mimari fotoğraflar aynı zamanda sokak anları ve belgesel fotoğrafçılığı üzerine çalışıyor. Duruma bağlı olarak bizi farklı duruşlara çekmeye zorluyor.

Sergi 30 Mayıs 2018 – 7 Eylül 2018 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.


yilmazparlar@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: