ANA VATAN-YAVRU VATAN BİLİM İŞ BİRLİĞİ 

 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker “Önce Anavatan ile sonra Avrupa ve Dünya ülkeleri ile bilim ağı kurarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini zihinlerine  yerleştirmek adına Üniversitemizin üstlendiği rolün bilincinde çalışmalarımız devam edecek.” 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) birlikte Almanya’da merkezi bulunan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) ile merkezi Polonya’da olan Avrupa İş Kulübü’nün (EBCA) destekleriyle düzenlenen “Uluslararası İnsan ve Toplum Bilimleri Kongresi”, “Uluslararası Fen ve Mühendislik Bilimleri Kongresi” GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 

Kongre’nin protokol konuşmalarında; KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, kısa bir konuşma gerçekleştirdi.“Türkiye ve KKTC’de ilk olan, Uluslararası Fen ve Sosyal Bilimler Kongresi’nin ilkine evsahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Kongreye katılan herkese teşekkürlerimi sunarım. Kongrenin başarılı geçmesini dilerim” dedi. 

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk “GAÜ Ailesi olarak böyle bir organizasyona evsahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim.  Kongre ile, bilimsel araştırmaların paylaşımı yapılarak,  bilgi alışverişi ile aydınlık yarınlara katkı konulacağına inanıyorum.”şeklinde ifadede bulundu. 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker önderliğinde gerçekleşen Kongre’ye Türkiye ve KKTC’den 40’dan fazla üniversite, Orta-Doğu ülkeleri, Rusya, Kazakistan, Güney Afrika, Moldova başta olmak üzere de 20’ye yakın üniversite katıldı. 

Meydana gelen toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel gelişmeleri ve süreçleri sosyal bilimlerin her alanından akademik anlamda dünyayı ve toplumu disiplinlerarası boyutlarıyla anlamaya ve açıklamaya çalışmak amacında olan Uluslararası İnsan ve Toplum bilimleri Kongresi konuları; Siyaset biliminden sosyolojiye, edebiyattan antropolojiye, iktisattan tarihe global anlamda sosyal bilimlerin problem olarak gördüğü konuları ele aldı. Disiplinlerarası bir içerikte incelemeyi amaçladı. 

Uluslararası Fen ve Mühendislik Kongresi, Fen ve Mühendislik alanlarında ki bilim insanlarını ve değerli sanayicileri bir araya getirmeyi ve önemli çalışmaları kamuoyu ile paylaşmayı amacındaydı. Sempozyum kapsamında;Temel Fen Bilimleri ile Mühendislik ve Teknik Bilimleri başlığı altında;  Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Bilgisayar, Otomotiv, İmalat, Bilişim, Uzay Sanayi, Deniz Bilimleri, Taşımacılık, Ulaşım Sektörü, Tıp Dünyası, Medikal Uygulamaları, Gıda Teknolojisi, Çevre Kirliliği, Bilgi ve Sanayi Teknolojisi konuları işlendi. 

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi işbirliği ve Kıbrıs Sanayi ve Ticaret Odaları ile KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen kongre açılış konuşmalarında diğer isimler ; Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım “KKTC’de bulunmaktan dolayı onur duymaktayız. Fen bilimleri ve sosyal bilimleri ikisini bir araya getirmeyi başarmak çok önemlidir. Bilim denildiği zaman akıllara genellikle fen bilimleri gelmektedir. Oysa  toplumsal olguları; sosyal bilimlerin önemini de kavramamız gerekmektedir.”dedi

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Akademisyeni Doç.Dr. Mehmet Kaya konuşmasında, “Çok kıymetli hocalarımızla birlikte olmaktan dolayı çok mutluyuz. Son yıllarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunları biliyoruz ve bundan dolayı daha da çok bilimsel katkılar koymamız gereklidir.”açıklamalarında bulundu.

Gazi Üniversitesi Bilim ve Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Yakıcı “Bir bilgiyi edinmek kolay değildir. Bilgiyi edinmek için kongreler oldukça önem arz ertmektedir. Bilginin paylaşıldığı ortamlar ayrıca bizler için çok kıymetlidir. Bilimler arası bir kongre’de yer almaktan dolayı çok mutluyum. Özellikle Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’ne ev sahipliklerinden dolayı da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

GAÜ Turizm Otelcilik Uygulama Oteli Le Chateau Lambousa Hotel’de düzenlenen gala yemeğinde katılımcılara sertifikaların takdim edilmesiyle kongre son buldu.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker ile yaptığımız özel söyleşide; Özgöker, Önce Anavatan ile sonra Avrupa ve Dünya ülkeleri ile bilim ağı kurarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini zihinlerine yerleştirmek adına Üniversitelerinin üstlendiği rolün bilincinde çalışmalarına devam edeceğini, Multidisipliner entelektüel ve akademik bir ortamı paylaşmalarının sağlanması temel düşünceyi oluşturmak amacında Uluslar arası kongrelere devam edeceklerini, Akademik ve bilimsel işbirliğinin yanında hem tarihsel geçmişimizin hem de ortak kültürel mirasımızın bulunduğu Kıbrıs-Türkiye’yi bilim dünyasından zihinlere yerleştirmek amacında olduklarını söyledi.

Uluslararası İnsan ve Toplumbilimleri Kongresi, Türkiye ve bilimcilerin akademik bir çalışmayla düşüncelerini paylaşacakları bir ortam ve platform sağlamayı, ülkemizde bir veya birkaç üniversitenin değişmeyi ve gelişmeyi temsil ettiği için bilimde, fikirde, tefekkürde, yorumda, keşifte, uygulamada daima yeni ve özgün olan şeyler ortaya koyacağı kongre olmasından önemine dikkat çekdi.

Hem yapıda, hem teşkilatta, hem de araştırmada kendine has özellikleri kazandıracak kongrelere imza atacakları,

Üniversitelerin içinden çıktığı toplumun kültürüne eğilmesinin, ülkenin ve dünyanın bilim ve teknolojisinin gelişmesine nasıl katkıda bulunacağı, bilimsel zihniyetin, rasyonalitenin ve kollaboratif çalışmanın önemi vurguladı. 

yilmazparlar@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: