SPOR ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Son yıllarda artan sağlıklı yaşam bilinci, koşu, yürüyüş, fitness, pilates, yoga gibi farklı spor dallarına ilginin artması ile spor ürünlerine olan ilgi de artıyor. Vücudumuza birçok faydası bulunan spor, sağlıklı yaşam, dayanıklılık ve motivasyon için de oldukça önem taşıyor. Peki, spor yaparken doğru kıyafet seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Ayakkabı, spor kıyafeti seçiminde en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alır. Yanlış ayakkabı tercihi spor yaparken vücudunuzda hasarlara yol açabilir. Ayakkabı seçimi yapılan spora göre olmalıdır. Koşu ayakkabısı ile basketbol oynamak gibi amacı dışında spor ayakkabı kullanmak sakatlanmalara ve ayaklarınızda sağlık problemlerine sebep olabilir. Ayakkabı tercihinizi yaparken hava durumu ve mevsim koşullarını da mutlaka dikkate almalı, outdoor sporlar için su geçirmez ve kaydırmaz modelleri tercih etmelisiniz.

 

Spor kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken çok önemli diğer bir konu da kıyafetlerin kumaşıdır. Sportif aktivite sırasında ter atılacağından çabuk kuruyan ve nefes aldıran kumaşları tercih etmelisiniz. Bu iki özellik de spor kıyafetlerinin üzerinde genellikle ek olarak belirtilir. Bu özellikler sayesinde hem spor yaparken vücudunuzun ısısı dengelenir hem de kıyafetleriniz ıslanmaz ve spor performansınız artış gösterir.

 

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise aşırı bol kıyafetler tercih etmemektir. Bol kıyafetler rahat hareket etmeye engel olacak, spor yaparken ayağınıza ya da başka yerlere takılma riski taşıyacağından tehlikeli olacak ve spor performansınızı negatif etkileyecektir. Bununla birlikte çok dar kıyafetler de tercih edilmemelidir. İçinde rahat hareket edilemeyecek kıyafetler spor yapmanızı zorlaştıracaktır. Bu sebeple spor kıyafetleri satın alırken rahatlıkla hareket edebileceğiniz esneklikte olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Yapılan spor türü ve mekan da kıyafet seçiminde önemlidir. Dış mekanda yapılan sportif aktivitelerde rüzgardan ve yağmurdan koruma özelliğine sahip kıyafetler, iç mekanda yapılan sporlar için ise teri hızlı çeken ve nefes alabilen kumaşlar tercih edilmelidir. Güneşli havalarda yapılan koşu ve yürüyüş gibi sportif faaliyetlerde mutlaka şapka ve gözlük takarak güneşin zararlı etkilerinden korunmalısınız.

 

Doğru iç çamaşırı seçimi de en az spor kıyafeti kadar önem taşımakta ve performansı etkilemektedir. Vücudu doğru şekilde saran, nefes alan ve teri emen iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: