HASTALIK YOKTUR, HASTA VARDIR

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, “Meme Kanserinden ölüm oranı %10, ancak %10 yeterli değil, meme kanserine bağlı ölümleri 0’a indirmek bizlerin elimizde. Haydi Meme Kanserine Birlikte DUR diyelim. Hastalık yoktur, hasta vardır” dedi. 

Her 3 dakikada bir kişiye kanser teşhisi konulduğu günümüzde, erken teşhisle, farkındalık yaratmakla “Kansere Dur” diyebilmek, ölüm oranını düşürmek mümkündür. Meme hücrelerinde başlayan, her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında yakalanacağı bildirilmekte olan meme kanseri, akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır.  

Zihnimizin kabul etdiği ancak, kalbimize uymayan durum, kansere yakalanan hastanın, hayatta kalma dürtüsü olsada, fırtınanın merkezinde tehlike gerçektir. Türk kanser derneği çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Farkındalık yaratmak için tüm sesiyle çağrı yapıyor. Destek bekliyor. Ayrıca Tüm toplumumuzda çok izlelenen televizyon dizilerine konunun işlenmesini ve tüm toplumda farkındalık yaratmak istiyor. 

Türk Kanser Derneği 8 Ekim 2018 Pazartesi günü, Shangri-La Bosphorus Hotelde “Bana olmaz dememeli- Ekim ayında meme kanserine DUR diyoruz.” Başlıklı Meme Kanseri Farkındalık Basın Toplantısı düzenledi.

Toplantıya Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asuman Dayı, Medikal Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Eralp, Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Zeynep Civelek Çaynak, Radyoloji Uzmanı Prof Dr. Refik Killi, Biyolog Diyetisyen Burçak Çubukçu ve Psikolog Kutalp Yönetim Kurulu Üyesi Köroğlu  Cazibe Dayı katıldılar. 

Ömür Gedik, Revna Demirören, Işıl Reçber, Linet, Berna Tokar, İpek Köse, Semiramis Pekkan, Sitare Kalyoncuoğlu, Arzu Kunt, Wilma Elles, Sevil Sabancı, Aslı Şen, Betül Demir, Şule Zorlu Cümbüş, Elif Gönlüm, Perihan Ünlücan, Fatoş Sarıgül, Zeynep Ilıcalı, Tülin Şahin, Merve Ulusoy Berrin Zorlu, Semra Güzel, Derin Mermerci, Ece Vahapoğlu, Gizem Tuncer, Özdem Gürsel, Reyhan İpekel, Gözde Kansu, Semiramis Pekkan, Esra Ezmeci Safiye Soyman, Oya Germen, Sedef Karamehmet, Dilan Çıtak, Hande Acar, Selen Keçeli, Şeyla Halis, Zeynep Selgur, Sevtap Çapan, Elif Rahvancı, Hatice Dindaroğlu gibi İş, sanat dünyasından öne çıkan isimler, Türk kanser Derneğine destek vererek büyük bir kısmı toplantıya katıldılar. 

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, Çok sayıda kanser derneklerin varlığından ancak hiçbir çalışma yapmayan dernek kirliğinden söz ederek, Tarama, tanı ve tedavi süreçlerine destek sunacak projeleri hakkında bilgiler verdi. Dünyada her iki dakikada bir kadın rahim kanserinden hayatını kaybetdiğini, kadınların taramalarını düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini bildirdi. Duruman ayrıca dernekte erken tanı, tedavi, tedavi takip programları, psikolojik destek, hasta hakları, onkoloji koçluğu gibi birçok hizmeti ücretsiz olarak verdiklerini açıkladı.

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Refik Killi, etik olmayan incelemeler, radyolojide inceleme kirliliği, gereksiz tetkiklerin kullanılması konularında bilgilendirdi. 

Medikal Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Eralp, Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Zeynep Civelek Çaynak, Biyolog Diyetisyen Burçak Çubukçu ve Psikolog Kutalp  konularında bilgiler verdiler. 

Kanserden ölümlerin ana nedeni teşhiste yaşanan gecikme bilgisine yer verilen Dünya sağlık örgütü raporunda, kanserde erken teşhiste, toplum bilincinin artırılması, kanser tedavisi için sağlık çalışanlarına ve sağlık merkezlerine yatırım yapılması ile kanser hastalarının güvenli ve etkili tedaviden yararlanmasının önemi vurgulanmaktadır. 

Türk Kanser Derneği “Çağrı merkezi 7 gün 24 saat boyunca 0 850 611 0 853 numaralı danışma hattı hizmeti vermektedir.Telefonla kayıt yaptırıldığı gibi, ikamet ettikleri illerde bulunan anlaşmalı sağlık kurumlarınada yönlendirme yapılabiliyorlar.

yilmazparlar@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: