DONIZETTI PAŞA BU AKŞAM HADİ’DE

Türkiye’nin mobil yarışması Hadi bu akşam Donizetti Paşa’yı soruyor.

Hadi bu akşam 15 zor soruyla 20:30’da!
Zor Hadi’nin ipucu Donizetti Paşa’dan geliyor.🙄 Donizetti Paşa’yı duymuşmuydunuz? 🤔Peki Donizetti Paşa’nın II. Mahmut için bestelediği marşın ne olduğunu biliyor musunuz?

II. Mahmut’un daveti üzerine İstanbul’a gelen Giuseppe, 17 Eylül 1828 tarihinde buradaki görevine başladı. Beraberinde, Avrupaî tarzda düzenlenen yeni askeri bando için gerekli Avrupaî enstrümanları da getirdi.

Giuseppe’nin çalışmaları sadece askeri bando ile sınırlı değildir. Türk Sanat Müziği’ne Avrupa soluğu getirerek bazı eserleri çok sesli bir şekilde yeniden yorumlamıştır.

Giuseppe’nin II. Mahmut için bestelediği “Mahmudiye Marşı” 11 sene, SultanAbdülmecit için bestelediği “Mecidiye Marşı” ise 22 sene Osmanlı Devleti tarafından resmî marş olarak kullanılmıştır.

Sultan Abdülmecit tarafından “Paşa” unvanı verildi. Ayrıca müzik alanındaki başarılı çalışmaları sebebiyle Sultan II. Mahmut tarafından “İftihar”; Sultan Abdülmecit tarafından “Mecidi” ve Fransa tarafından “Légion d’honneur” nişanları ile ödüllendirilmiştir.

Türk musikisi makamlarını kullanarak bazı eserlerin bestesini yapan Giuseppe, aynı zamanda bazı Hanedan üyelerine müzik dersi de verdi.

 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: