İŞİNİZ SİZİ FITIK ETMESİN

Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen kasık fıtığı, öğretmenlik, kuaförlük gibi uzun süre ayakta kalmayı gerektiren iş kollarında daha fazla ortaya çıkıyor. Her yaş grubunda oluşabilen kasık fıtığı karın içi basıncı artıran; kronik öksürük, KOAH, prostat büyümesi, kabızlık gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlayabiliyor. 

Uzun süre ayakta kalıyorsanız

Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı ile kendini belli eden kasık fıtığı, bebeklikten 80’li yaşlara kadar her yaş grubunda görülebilmektedir. Özellikle ağır sporlar yapan, ağır işlerde çalışan veya öğretmen, kuaför gibi uzun süre ayakta kalmayı gerektirecek meslek kollarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Spor salonlarında ağırlık çalışan veya halter sporuyla ilgilenenlerin birçoğunda kasık fıtığı oluşabilmektedir.

Kabızlığınız kasık fıtığına neden olabilir

Karın içi basıncını artıran durumlar kasık fıtığını tetikleyebilmektedir. Kronik öksürük, bronşit ve KOAH hastalarında kasık fıtığı gelişmesi sıklıkla görülebilmektedir. Prostat hastalarının da idrarını yaparken zorlanması karın içi basıncını artırdığından kasık fıtığı oluşabilmektedir. Bununla birlikte kronik kabızlığı olanların uzun süre tuvalette kalması ve ıkınması kasık fıtığı için zemin hazırlayabilmektedir.

Nasılsa geçer diyerek tedaviyi geciktirmeyin

Kasık fıtığı, iç organların karın duvarındaki zayıf noktaya uyguladığı baskı sonucu oluşmaktadır. Bazı durumlarda fıtık boynunun içerisine giren organ veya doku geriye çıkamamaktadır. Boğulmuş fıtık olarak isimlendirilen bu durum tedavi edilmediği takdirde karın duvarından çıkan organın kan dolaşımının bozulmasına ve kangrene neden olabilmektedir. Hayati tehlikeye yol açan boğulmuş fıtıklarda kasıktaki şişliğin üzerinde;kızarıklıklar, renk değişimi, morarma, cilt bütünlüğü bozukluğu meydana gelebilmektedir.

Kadınlarda hayati tehlike daha yüksek

Kasık fıtığı görülme oranı erkeklerde daha fazla olmakla birlikte kadınlarda femoral denilen boğulmuş fıtık görülmesi daha sık yaşanmaktadır. Kadınlarda boğulmuş fıtık oranı daha yüksek olduğu için hayati tehlike daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle kasıkta ağrı varsa, şişlik eşlik ediyorsa ve bu şişlik 1-2 gün içerisinde geçmiyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: