Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı

Yeşilay, “101 Soruda Bağımlılık” kitabı ile alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanında tüm merak edilenleri, alanında uzman isimlerin editörlüğünde soru-cevap formatında bir araya getirdi.

Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bağımlılıkların engellenmesi, bağımlılığın başlanmadan önlenmesi için mücadelesini sürdüren Yeşilay, akademik bilgi ve birikimini toplumun her kesiminden insan ile paylaşmak için bağımlılık konusunda rehber niteliğinde olacak ‘101 Soruda Bağımlılık’ kitabını Yeşilay Yayınları’ndan yayınladı.

Kitabın hazırlığı; G.Melike Şimşek, Gizem Değirmenci, N. Kübra Solmaz, Mehmet Salih Saraç, Büşra Kahraman, Emre Yılmaz, Onur Aydın, Hilal Sönmez, Melekcan Kabil, Nur Kassem, Zülal Vatansever, Begüm Koçer ve Ömer Faruk Bozdoğan tarafından yapılırken; kitabın editörlüğünü Prof. Dr. Kültegin Ögel ve Gaye Kağan üstlendi.

Ebeveynler, alan çalışanları, öğretmenler, akademisyenler, doktor ve psikologlar, toplum bilimciler, kanaat önderleri ve gençler için başucu niteliğindeki kitap; “Bağımlılığa İlişkin Temel Sorular”, “Bağımlıların En Çok Kullandığı Cümleler”, “Bağımlılıkla İlgili Merak Edilenler”, “Tedavi Sürecine Dair Merak Edilenler”, “İyileşme Sürecine Dair Merak Edilenler”, “Yasal Süreçlere Dair Merak Edilenler”, “Sigara Bağımlılığı İle İlgili Merak Edilenler” ve “Diğer Bağımlılıklara İlgili Merak Edilenler” ana bölümlerinden oluşuyor.

Ayrıca kitapta; “Neler Bağımlılık Yapar”, “Sosyal İçicilik Nedir, Geriye Dönüş Mümkün Müdür?”, “Alkollü Az Kullanmak Yaralı Mıdır?”, “Madde Aklımdan Ne Zaman Çıkar” ve “Ayaktan Tedavinin Uygun Olduğu Durumlar Nelerdir?”, vb. soruların cevapları aranıyor.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk kitapla ilgili olarak; “Kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bağımlılıkların engellenmesi ise insan odaklı bir yaklaşımla mümkün olabilir. Biz de Yeşilay olarak 100 yıldır bağımlılıkla mücadelemizi bu bakış açısıyla sürdürüyoruz. Bağımlılık; neyin nasıl söylendiğinin, nasıl bir tutuma sahip olunması gerektiğine kadar hassasiyetle ele alınması gereken, kişiye uygun, doğru ve güvenilir bilgilerin verilmesinin çok önemli olduğu bir mesele… “101 Soruda Bağımlılık” kitabını bu yaklaşımla şekillendirdik.

Çalışma alanlarımız olan alkol, tütün, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanındaki tüm merak edilenleri alanında uzman isimlerin editörlüğünde soru-cevap sistemiyle bir araya getirdik. Bu kitabın birey, ebeveyn, alan çalışanları, öğretmenler, akademisyenler, toplum bilimciler, kanaat önderleri için bir başucu kitabı olacağına inanıyoruz. Bağımlılık, bilgi ile başlamadan önlenebilir” açıklamasında bulundu.

“101 Soruda Bağımlılık” kitabı D&R mağazalarında satışa sunuluyor.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: