İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken 8 müze

Kış aylarında “nereye gidebilirim?” diye düşünüyorsanız müzeler ilk aklınıza gelen seçenekler arasında olmalı. İstanbul dünyanın en önemli kültür başkentlerinden biri olarak 82 müzeye ev sahipliği yapıyor. Kültürden, tarihe, bilimden, sanata kadar ilginizi çekebilecek dopdolu bir hafta sonu için mutlaka gidilmesi gereken müzeleri sizler için derledik.

Yerebatan Sarnıcı 

Her yıl yerli ve yabancı ortalama 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un en ilgi çeken tarihi mekanlarının başında geliyor. 2018 yılında açılan Şerefiye Sarnıcı ise tarihi ve kültürel değeriyle sanatseverlerin ilgisini çektiği gibi kültürel etkinliklerin ve sanatsal aktivitelerin de gözde mekânlarından biri oldu.

Sakıp Sabancı Müzesi 

2001’de kurulan ve Türkiye’in ilk büyük bütçeli özel müzeleri arasında gösterilebilecek Sabancı Müzesi, İstanbul’un şu ana dek ağırladığı en büyük sergilerin de ev sahipliğini yapmasıyla biliniyor. Emirgan’daki Atlı Köşk’te konumlanan müze; şu ana dek Picasso, Rodin, Rembrandt, Anish Kapoor, Sophie Calle, Monet ve Rodin gibi pek çok büyük sanatçının eserlerini sergiledi. Müzenin klasik eserlerden oluşan kendi koleksiyonunda hat sanatı, resim ve mobilya eserleri bulunuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

1891 yılında, ülkeye arekolojiyi getiren Osman Hamdi Bey tarafından kurulan müzede 1000’i aşkın eser bulunuyor. Dünyadaki tipik arkeoloji müzelerine benzer ihtişamlı bir yapıya sahip müze, Gülhane’de bulunuyor. Balkanlar’dan Afrika’ya uzanan, Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarını kapsayan geniş bir yelpazeden eserler barındıran müze, sadece binası için bile görülmeye değer.

Miniatürk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 yıl önce hizmete açılan Miniatürk, Türkiye’nin ilk minyatür parkı ve İstanbul’un en çok ziyaret edilen mekânlarından birisi. Miniatürk, toplamda 60.000 metrekarelik alanda açık hava müzesi, maketlerin yanı sıra Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzeleri, 300 araçlık otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, sergi salonu, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal ağacı, Mini Stadyum’da 4 büyükler, satranç ve labirent alanı ve Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter turu ile dev bir kompleks. Müzede, Türkiye ve dünyadan seçilmiş 130’dan fazla mimarî eserin 1/25 oranında küçültülerek yapılmış maketleri sergileniyor.

İstanbul Modern

2004’de açılışı gerçekleştirilen müze, Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak adlandırılıyor. Tophane’deki eski Antrepo binasında yer alan müze, yıl boyu pek çok güncel sanatçının eserini ağırlıyor. Ağırlıklı resim ve fotoğraftan oluşan koleksiyonunda Ali Kazma, Kutluğ Ataman ve Burhan Doğançay gibi önemli sanatçıların eserleri bulunuyor.

Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan Pera Müzesi, 2005 yılından beri pek çok önemli sergiye ev sahipliği yaptı. Tepebaşı’ndaki tarihi Bristol Oteli’nde yer alan müze, Frida Kahlo, Picasso, Diego Rivera ve Goya gibi ünlü sanatçıların eserlerini ağırladı. Ağırlıklı olarak klasik sergiler düzenleyen müze, dönem dönem arkeolojik içerikli sergileri de şehre taşıyor. Müzenin zengin resim koleksiyonunda Türk resminin mihenk taşı sayılan Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” eseri de yer alıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde sergilenen Fetih Sergisi’nde ise Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından hazırlanan ve 1453 Fetih Sergisi olarak isimlendirilen 54 panoda orjinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelerin fotoğrafları yer alıyor. Yılın 365 günü gezilebilen müzeyi geçen yıl 500 bini aşkın kişi ziyaret etti.

SALT Galata / SALT Beyoğlu

2011 yılında açılan ve Garanti Bankası’nın Kültür Sanat platformlarını bir çatı altında toplayan SALT, İstanbul’da iki ayrı binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Galata’daki binasının içinde eski Osmanlı Bankası koleksiyonuna da ev sahipliği yapan SALT, Galata’da daha klasik sergiler düzenlerken, Beyoğlu’nda ise çağdaş sanat ağırlıklı eserlere yer veriyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: