‘Prematüre Gücü’ projesi seminerleri başladı

Dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak için #PrematüreGücü projesini sürdüren Prima, desteğe ihtiyaç duyan prematüre ebeveynlerini de yalnız bırakmıyor. Mutlu annelerin bebeklerinin de mutlu olacağı gerçeğinden yola çıkarak El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kuran Prima, Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik bilgilendirici seminer ve eğitimler düzenlemeye başladı.

Türkiye’nin lider bebek bezi markası Prima’nın 2 yıldır sürdürdüğü Prematüre Gücü projesi prematüre ebeveynlerini de kapsayacak şekilde büyüyor. Türkiye’de her 10 bebekten 1’inin prematüre doğduğu gerçeğinden yol çıkarak prematüre bebeklerin hayata tutunma mücadelesine destek olmak için Prematüre Gücü projesini başlatan Prima, bu kapsamda tasarladığı ve ürettiği Türkiye’nin ilk en küçük bebek bezini Türkiye genelindeki hastanelere bağışlamaya devam ederken, El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile prematüre ebeveynlere yönelik bilgilendirici seminer ve eğitimler de düzenliyor. Bu yıl hayata geçirilen Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu aracılığı ile Edirne’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi ve İstanbul’da Esenyurt Devlet Hastanesi ile Medeniyet Üniversitesi Yenidoğan Ünitelerinde seminerlere başlayan Prima, bu seminer ve eğitimleri önümüzdeki günlerde Türkiye geneline yaymayı planlıyor.

Prematüre annelerinin daha çok duygusal desteğe ihtiyacı var

El Bebek Gül Bebek Derneği’nin prematüre ebeveynleri üzerinde gerçekleştirdiği son araştırmaya göre; prematüre bebek dünyaya getiren her 10 anneden 8’i bebekleri prematüre olduğu için kendini suçlu hissediyor ve bu annelerin sadece yüzde 17’si bu zorlu süreçte psikolojik destek alabiliyor. Prematüre bebeğin doğumdan sonraki hayata tutunma sürecinde, annelerin fiziksel ve duygusal olarak çok fazla desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Prima Uzman Kurulu Üyesi Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, prematüre bebek sahibi olan annelerin doğum sonrası depresyona yakalanma olasılıklarının 5 kat daha fazla olabildiğini belirterek, prematüre annelere kendileriyle benzer deneyimler yaşayan annelerle bir araya gelmelerini ve mümkünse psikolojik destek almalarını öneriyor.

Türkiye’de 31 yıldır yenilikçi ürünleriyle bebeklerin sağlıklı, mutlu gelişimlerine katkı sağlamak için çalışan Prima, mutlu annelerin bebeklerinin de mutlu olacağı gerçeğinden yola çıkarak, dünyanın en küçük kahramanlarının yanı sıra ebeveynlerinin de bu büyük mücadelesine ortak olmayı amaçlıyor. Bu amaçla Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu’nu kurarak, El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile ebeveynlere ulaşan Prima, onların prematüre ebeveynliği konusunda daha fazla bilgi sahibi olarak, endişelerini geride bırakmaları için seminerler ve eğitim programları organize ediyor. Yapılan eğitimlerin içeriğiyle ilgili bilgi veren El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı İlknur Okay ise “Devlet ve üniversite hastanelerinde bebekleri yeni doğan ünitesi yoğun bakım servisinde yatmakta olan prematüre anne-babalarıyla bir araya gelerek, onlara hem prematürelik hakkında kısa bilgilendirmeler yapıyor hem de bu dönemde yaşadıkları suçluluk, endişe, korku gibi duyguları yönetebilmeleri için destek oluyoruz. Yaptığımız bu seminerler yeni doğan yoğun bakım hemşireleri ve hekimlerimiz tarafından da memnuniyetle karşılanıyor. ‘Anne iyi olursa bebek de iyi olur’ inancımızla tüm prematüre ebeveynlerinin her zaman yanındayız.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: