En çok tercih edilen 5 festival

7’den 70’e herkesin başını döndüren festivaller, gerçekleştirildiği kentlerin tanıtımına büyük katkı sağladıkları gibi turistler için de bir yere gitmeye karar verirken önemli bir seçim kriteri. Dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen bu festivaller her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İşte turistlerin çok tercih ettiği 5 festival. 

1. Rio Karnavalı, Brezilya

Dünyanın en ünlü festivali olmak bir yana Brezilya denince akla gelen ilk şeylerden biri olan Rio Karnavalı her yıl binlerce turistin Rio de Janeiro kentine gelmesini sağlıyor. Tarihi 18. yüzyıla dayanan festival sırasında iki milyona yakın insan Rio de Janeiro sokaklarında samba yapıyor.

2. Notting Hill, İngiltere

Notting Hill, dünyanın en geniş katılımlı etkinliklerinden biri. Festival sırasında yüzbinlerce insan, rengarenk ve bir o kadar da cüretkar kıyafetlerle Londra’nın Notting Hill semtinde yürüyüşlere katılıyor. İlk olarak 1960’lı yıllarda Londra’da yaşayan Afrikalı göçmenlerin kültürlerini tanıtmak ve yaşatmak için başlattığı festival zamanla  yüzbinlerin katıldığı bir etkinliğe dönüştü.

 

3. Venedik Karnavalı, Venedik

Dünyanın en ünlü festivallerinden biri olan Venedik Karnavalı, düzenlendiği dönemde sokaklara taşan bir etkinlik. Festival boyunca insanlar rengarenk kostüm ve maskelerle sokaklarda arz-ı endam etmekte.

4. Holi, Nepal ve Hindistan

Nepal’de başlayan daha sonraları Hindistan’a da ulaşan bu festival aslında dini bir anlama sahip. Hindu inanışı çerçevesinde gerçekleşen festivalde katılımcılar birbirlerini rengarenk boyuyorlar.

 

 

5. Haro Vino Festivali, İspanya

İspanya’dan bir kavgalı festival daha… Kavga malzemesi bu kez domates değil şarap. Her yıl Haziran ayının son üç günü Haro kasabasında düzenlenen festivalde katılımcılar şarapla birbirlerini ıslatıyor.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: