Bebeklerde gece uykusu önemli

Dünyada her yıl mart ayının üçüncü cuma günü ‘’Dünya Uyku Günü’’ olarak kutlanıyor. Dünya Uyku Günü’nde, bebeklerin zihinsel gelişimi için kesintisiz uykunun önemine dikkat çeken Prima Uzman Kurulu Üyesi ve Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, bebeklerdeki uyku sorunlarına çözüm olarak ebeveynlere önemli önerilerde bulunuyor.

Hey yıl mart ayının üçüncü cuma günü Dünya Uyku Günü olarak kutlanıyor. Bu gün özelinde yapılan son araştırmalar, uykunun özellikle bebeklik döneminde kritik bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Prima Uzman Kurulu Üyesi ve Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, Dünya Uyku Günü vesilesiyle bebeklerin ihtiyacı olan kesintisiz uykunun, onların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini nasıl etkilediğine dikkat çekiyor.

Yeni doğan bir bebeğin hayatının ilk 3 ayında günde ortalama 16-20 saat uyumaya ihtiyacı oluyor. Prima Uzman Kurulu Üyesi ve Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, bebeklerin çoğunun ihtiyacı olan uykuyu alamadığına ya da kesintisiz uyuyamadığına işaret ediyor. Sibirsky, İngiltere’de konuyla ilgili yapılan son araştırmalardan örnek vererek, “İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nde en büyüğü 12 aylık olan 216 bebek üzerinde yapılan araştırmalar, bebeklerin yeni bir şey öğrendikten sonra uyuması gerektiğini, eğer uyumazsa bu yeni davranışı hatırlayamadıklarını ortaya çıkardı. Yani, akşam yatmadan önce yeni bir beceri öğrenen bebekler kesintisiz uyuduklarında, sabah o yeni beceriyi çok daha iyi hatırlıyorlar. Çünkü bebekler, gün boyunca öğrendikleri her şeyi gece uykusunda beyinlerine kaydederler. İşte bu nedenle de, kesintisiz bir gece uykusu bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri açısından kritik bir önem taşımaktadır.”

Bebeğiniz kesintisiz uyusun

Pınar Sibirsky bebeklerdeki uyku sorunlarına çözüm olarak ebeveynlere de bazı önerilerde bulunuyor.

  • Bebeğinizin gün içerisinde ihtiyacı olan miktarda beslenmesine özen gösterin.
  • Bebeklerin kendiliğinden uykuya dalması çok önemlidir. Bebeğinizi buna alıştırmaya çalışın.
  • Bebeğinizin ayına ve yaşına göre, gündüz uyku düzeni oluşturun ve bu düzene uymaya gayret edin.
  • Bebeğinizin ideal saatlerde uykuya yatmasına özen gösterin.
  • Uyku ortamı ne çok sıcak ne de soğuk olsun. Oda sıcaklığını 20-21 Cº dereceye ayarlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin gece boyunca ıslaklık nedeniyle gereksiz yere uyanarak uykusunun kesilmesini önlemek için 12 saate kadar kuruluk vadeden, nemi ve ıslaklığı emen, yeni teknolojilerle üretilen kaliteli bebek bezlerini kullanın.

Prima uzman kurulunun önerilerini takip edin

Prima, bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için Uzman Kurulu üyelerinin paylaşımlarıyla anneleri yalnız bırakmıyor. Anne-bebek sağlığı, jinekoloji, beslenme, dermatoloji, psikoloji gibi birçok farklı konuda önerilerde bulunan Prima Uzman Kurulu’nun paylaşımları Prima’nın Facebook sayfası ve www.prima.com.tr üzerinden aktarılıyor.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: