Hamiyet Akpınar: “Mercan Türk kadınının rengi”

Ünlülerin ve moda çekimlerinin vazgeçilmez isimlerinden olan makyaj sanatçısı Hamiyet Akpınar ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Ünlü makyaj sanatçısı Hamiyet Akpınar, 2019 makyaj trenlerini ve renklerini, İlkbahar-Yaz makyaj trendlerini, kadınların makyaj yaparken yaptığı hataları, ünlü sanatçılardan makyajını en çok beğendiği isimleri; kısacası makyaja ve güzelliğe dair her şeyi sizler için konuştuk.

İşte ayrıntılar…

 1. Hamiyet Akpınar kimdir? Kendinizden bahseder misiniz?

Makyaj kariyerime dönemin en popüler makyaj kursu LLC’de aldığım eğitimle başladım. 1990 yılından bu yana güzellik, moda çekimleri, defileler, katalog çekimleri, sanatçıların albüm kapakları, klipleri, dergi kapakları, Türk ve yabancı ünlülerin makyajları gibi sektördeki birçok alanda çalışmalar yaptım. Çekimlerde, yapmış olduğum makyajları yayınlamak amacı ile 2015 Yılında ’’Hamiyet Akpınar’’ yani kendi adımla Youtube kanalımı açtım. Türkiye ve dünyada gelin ve celebrity makyajı hizmetini vermeye devam ederken, makyaj eğitimleri ve workshop’lar da düzenliyor, markalarla iş birlikleri gerçekleştiriyorum.

 1. Makyaj sanatçısı olarak ilk iş deneyiminizi hatırlıyor musunuz?

İlk makyajım, eğitimimi almaya devam ettiğim dönemde, arkadaşımın kuzenine yaptığım gelin makyajıydı. Şanslıydım gelinim zaten çok güzeldi, sonrasında da şansım hep yaver gitti.

 1. Birçok ünlü isimle çalışmak nasıl bir duygu?

İnsanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan pozitif enerji alışverişini ve her seferinde ayrı mekanlar ve ayrı insanlar ile çalışmayı çok seviyorum. Projeler dahilinde yolum birçok ünlü isimle kesişiyor. Hepsiyle keyifle çalışıyorum.

 1. Bu işe başlarken hedefiniz neydi? Hedeflerinize ulaştınız mı?

Makyaj artisti olarak akla gelen ilk isimlerden biri olmak başından beri en büyük hedefim. Hedeflerime her gün bir yenisini eklemeye devam ediyorum.

“Mercan Türk kadınının rengi

 1. 2019 makyaj trendi nedir? Mercan bu yılın rengi olarak seçildi? Mercan rengini makyajlarda görebilecek miyiz? Siz makyaj yaparken yılın seçilen renklerini baz alıyor musunuz?

Yeni sezonun öne çıkan rengi canlı mercanın insana pozitif enerji veren ve içini ısıtan sıcak bir renk olarak makyajın vazgeçilmez tonlarından biri. Lipglosslarla çoğunlukla dudak makyajında kullanılmasının yanında, yanak ve göz makyajında da sıklıkla göreceğiz. Bu rengin alt metninde iyimserlik ve mutluluk arayışı yer alıyor. Kahve-bronz göz makyajları ile kombinlenirse de sıcak ve güçlü bir görünüm verir. Türk kadının çoğunlukla sarı alt tonlu cilde sahip olduğunu düşünürsek, mercan rengi bizim rengimiz diyebilirim. Sezon trendleriyle birlikte yılın rengini keyifle makyajlarımda uygulamaya başladım.

 1. En çok hangi ünlüye makyaj yapmak istersiniz? (Yerli-Yabancı)

Charlize Theron, Jennifer Lopez ve Beyonce.

 1. Makyaj yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sizi takip edenlere neler önerirsiniz?

Öncelikli olarak cilt temizliği ve bakımı çok önemli. Bence makyajın olmazsa olmazı tendir. Doğal makyajın sırrı ise; sağlıklı ve doğal görünen bir cilt, aydınlık göz çevresi, üzerine bir allık, maskara ve rujdur. Makyaj sizi mutlu etmeli, güzel yerlerinizi öne çıkartmalı ve kusurlarınızı kapatmalı. Bunun için uzmanlardan destek alınabilir, trendler ışığında doğru uygulamalar yapabilirsiniz.

 1. Makyaj trendinde en beğendiğiniz dönem nedir? (60’lar, 70’ler vb…)

60’lardaki Twiggy tarzı alt üst kirpiklerin bol maskaralanması en sevdiğim uygulamalardan. Koyu kirpikler, siyah renkte çekilmiş eyeliner kısacası o dönemdeki belirgin göz makyajını çok beğeniyorum.

 1. Sizin için makyajın olmazsa olmaz malzemeleri hangileridir?

BB krem, maskara, kaş kalemi, dudak kalemi ve dudak nemlendiricisi.

Ünlülerden makyajını en çok beğendiği isimler: Ebru Gündeş, Serenay Sarıkaya, Sinem Kobal

 1. Türkiye’deki sanatçılardan en çok kimin makyajını beğeniyorsunuz?

Ebru Gündeş, Serenay Sarıkaya, Sinem Kobal aklıma gelen ilk isimler.

 

 1. İlkbahar-Yaz makyaj trendin de neler göreceğiz?

Moda haftalarında sıklıkla göze çarpan blok göz makyajı, vazgeçilmez ışıltılar, kuyruklu eyeliner, günlük makyajınıza adapte edebileceğiniz pastel farlar eşliğindeki monokrom göz makyajları ve simli cesur rujlar yeni sezonda dikkat çekiyor. İlkbahar-Yaz 2019 sezonunda renkli tonlardaki farları kalın bir tabaka halinde göz kapaklarınıza uygulayarak iddialı bir görünüm elde edebilirsiniz. Pırıltıları göz pınarlarınıza ya da kirpik diplerinize sürerek parlayabilirsiniz. Klasik ve modası geçmeyen bir güzellik için parlak ve canlı tonlardaki kırmızı rujlar etkisini bu sezon da yitirmiyor.

“Ten ürünlerinde yapılan seçimler, cildin ve gözaltının olduğundan daha kötü görünmesine sebep olabiliyor”

 1. Makyajda doğru bilinen yanlışları söylemek isteseydiniz ne olurdu?

Ten ürünlerinde yapılan seçimler, cildin ve gözaltının olduğundan daha kötü görünmesine sebep olabiliyor. Kontur ve aydınlatıcının bilinçsiz uygulanması da keza benzer bir sıkıntıya yol açabiliyor. Yüz ve göz şekline göre uygun kaş tasarlanmasını da önemsemek gerekiyor.

 1. İş kadınları için önereceğiniz makyaj tonları nedir?

Sağlıklı görünen bir ten ve ten rengi, ifadeyi güçlendiren hafif bir göz makyajı ve çok baskın olmayan, ten rengine uygun, nude tonlarda bir ruj yeterli olacaktır.

Hamiyet Akpınar makyajda bu hataları görmeye dayanamıyor

 1. Makyajda görmeye dayanamadığınız şey nedir? (Simli farlar vb. gibi)

Ten renginden koyu fondöten sürülmesi, aşırı kontur ve highlighter uygulaması, ruj kaleminin rujdan çok farklı renk olması ve çok taşırarak yapılan dudak çerçevesi pek dayanamadığım şeyler.

 1. Sizce dünyada en güzel makyajı hangi ülke yapıyor?

Amerikalıların makyajlarını beğenmekle birlikte çok fazla ürün kullanımının doğallıktan uzak olduğunu düşünüyorum. Fransızlar ise minimal ve daha natürel makyaj yaptıklarından dolayı bana daha çok hitap ediyor.

 1. Türk kadınları makyaj yapmayı biliyorlar mı?

Makyaja meraklı olan kadınlar öğreniyorlar, araştırıyorlar. Türk kadınları da bence makyaj konusunda çok bilinçli.Sosyal medyayı yakından takip ediyor ve güzel görünmek için makyaj eğitimi alıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: