Yeni teknoloji araçları: Hibrit ve Elektrikli araçlar

Her şeyin dört tekerlek ile başladığı otomotiv sektörü, dünyada teknolojilerini yakından takip ediyor ve geleneksel otomobil algısını deyim yerindeyse yıkarak otonom, hibritli ve elektrikli araçların üretiminden söz ediyor. Peki hibritli ve elektrikli araç nedir? Arasındaki farklar nelerdir? sorularına cevap bulmak isteyenler için… İşte Hibrit ve elektrikli araçlar hakkında merak edilenler…

 

Hibrit otomobil; benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile üretilmiştir. … Bu sebeple hibrit otomobillerin elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur. Şanzıman üzerine bağlı bulunan elektrik motorları, otomobillerin en çok yakıt tükettikleri kalkış ve ilk 2 viteste genellikle devrede olmaktadırlar.

Elektrikli Araç: Elektrikli araba sürüş gücünün tamamını veya bir kısmını elektrik motoruyla üretip tekerleri döndüren teknolojiye sahip araçlara denir. Elektrik motorunu aracın bataryalarında depoladığı enerji besler ve bu bataryalar çeşitli şekillerde şarj edilir. Şu an özellikle bisikletlere takılan ufak dinamolar ve bazı mopedlerde elektrik motoru yaygınlaşmaktadır. Elektrik motorunun kullanılmasıyla dünya çapında karbon emisyonunda (egzost gazı) %30’a varacak bir düşüş beklenmektedir.

Aradaki fark ne

Hibrit araçlarda, bir elektrik motoruna ilaveten geleneksel bir benzinli motor bulunur. Temel hibritler yalnızca rejeneratif frenlemeden ve yoldaki ivmeden şarj olurken, tak-ve-çalıştır hibritler adından da tahmin edebileceği gibi şebekeden şarj olmak için fişe takılabilir, daha büyük akülere ve hatta daha düşük yakıt tüketimine imkan tanır. Elektrikli bir araçta ise sadece akü bulunur ve yakıt gerekmez.

Hangisi daha ekonomik

Elektrikli araçlar hibritlere göre daha pahalıdır. Bu yüzden, kısa vadede diğer araçlar kadar kolay elde edilmesi zordur. Ancak uzun vadede, yakıt ihtiyacı duymadıkları için finansal faydaları görülmektedir. Mesafe söz konusu olduğunda elektrikli araçlar, hibritlerde ve geleneksel araçlara kıyasla çok daha fazla kazanç sağlayacaktır.

Hangisinin bakım maliyeti daha az 

Hareketli parçalarının sayısı on ikiye kadar düşebilen elektrik motorları, hibrit araçların benzinli motorlarına göre çok daha basit ve güvenilirdir. Bu durum elektrikli araçların bakım maliyetlerinin daha düşük olduğu göstermektedir. 

Hangisi daha kullanışlı

Elektrikli araçlar büyük bir artıya sahiptir. Hibritler kadar sık servise ihtiyaç duymalarına rağmen, basit yapıları ve sistemleri bakımı çok daha kolaylaştırır. Elektrikli araçların kullanışlı olmama sebebiyse sürüş mesafesidir. 

Hangisi daha çevreci

Doğrudan emisyonlar söz konusu olduğunda elektrikli araçlar sıfır emisyon değerine sahiptir. Ancak dolaylı emisyonlar da önemlidir. Civardaki çevre dostu bir fabrikada üretilen bir hibrit, pek çevreci olmayan bir fabrikadan benzin yakıtlı bir gemide binlerce kilometre uzağa gönderilen bir elektrikli araca göre genel olarak daha çevreci olabilir. 

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: