“Aynadaki ben”

Ben kimim diye sorma cesaretini göstermeli insan. Amacını bilmeli yaşadığı hayatın. Hedefleri olmalı geçirdiği zamana dair.  Kaçımız biliyoruz kim olduğumuzu?

Bir ezan ve bir sela arasına sıkıştırılmış kısacık bir zaman aralığında kaçımız tanıştık kendimizle? Kaçımız kendimizle tanıştığımıza memnun olduk acaba?

Fiziksel tanışmayı kastetmiyorum tabiiki de. Yeteneklerimizden haberimiz oldu mu hiç? Kaçımız teyelledik zayıf noktalarımızı azim ipliğiyle. Kaç kez sınadık kendi gücümüzü kendimiz ya da kendi düşüşümüze elimizi uzattık?

Hala kendimizle baş başa kalmayı yalnızlık sayıyorken hiç kendimizle dertleşmediğimizi fark ettik mi acaba?

Aynadaki yansımamıza günaydın demeden, şikayet eder olduk başkalarını kaybetmekten. Biz kendimizin farkında değiliz ki başkalarının bizi fark etmesini bekliyoruz. Belki de mutluluğun formülü bu kadar basittir.

Uyan ve aynadaki aksinle konuş. Günaydın de ona, inan ki o gördüğün yansıma seni annenden bile daha iyi tanıyor. İtiraz etmeden dinlediğini göreceksin. Aynadaki yansımanı kendi göz zevkin için süsle.

En sadık dostun o senin ve unutma onun morali ne kadar iyi olursa seninki de o kadar iyi olacak. Sen ona surat asarsan o da sana surat asacaktır. Her şeyden önce onu mutlu et. Kendin için düşünmekten korkma. Yanlışta olsa kararlar ver ve uygula. Yanlış bile olsa kararların, aynadaki aksin hep sana destek olacak unutma.

Verdiğin her doğru karar mükafat, her yanlış karar tecrübe kazandıracak sana. Tüm kazanımlarında gülümse aynadaki sana. Yine elimiz boş değil demeyi bil. Başkalarına sınatma gücünü. Yapmak istediğin şeyi yap ve kendi ayaklarına güven gittiğin her yolda.

Kafan ve kalbini tanıştır. Onlara birbirleriyle yaşamayı öğret. Belki de sen onları yeterince birbirlerine tanıtamadığın için iyi anlaşamıyorlardır. Onlara da birbirlerinin aynadaki yansımaları olduklarını anlat. İkisine de biri olmadan diğerinin bir hiç olduğunu kabul ettir. Kendinle bir kahve içmenin mutluluğunu tatmadan içtiğin hiçbir kahve sana tadını sunmayacaktır.

Yalnızlığına sahip çık ve en kalabalıkta dahi ortamdan gitmeyecek tek kişinin aynadaki yansıman olduğunu bil. Her başarında aynadaki sana bir çay ısmarla ve o çayın demiyle hemdem ol kendinle.

Kendini kucakla tüm başarılarında ki, başkalarına örnek olasın. Sen senden vazgeçersen başkalarının da senden vazgeçmelerine örnek olmuş olursun. Asla başkalarının sana verdiği değer kadar değerli değilsin. Kendi değerini senden başka hiç kimse bilemez.

Hep layık olduğun kişi gibi davran ve başkalarının ne söylediği umurunda olmasın. Unutma ki onlar hep başkaları olarak kalacaklar ve senin sadece kendi yanında olmana ihtiyacın var.

Asla başkalarından kılavuz bulma kendine. Her kılavuz kendi bildiği yoldan götürür seni, senin istediğin yoldan değil. Tut elinden aynadaki yansımanın ve yola çık. Hedef belliyse eğer mutlaka yolu bulacaksın. Ve unutma hayatta hiç kimse seni senden daha iyi tanımayacak.

Başkaları sadece senin gördüğün kadar büyük. Eğer onları bu kadar büyük görmek istemiyorsan yanlış mesafedesin demektir. Uzaklaştıkça tüm devler cüce olur, bunu hayat felsefen yap.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: