“Çevrenizi daraltın”

 

Yaşamak dediğimiz sınırlı süre boyunca tanıdığımız ve sevdiğimiz insanlar tarafından pek çok kez incitiliyoruz.

Hayallerimizi seriyoruz insanların önlerine ve çiğneyip geçtikleri için onları suçluyoruz. Kime içinizdeki en ufak kıvılcımdan bahsetseniz kömürle korlaştırıyor ateşinizi. Kime zayıflığınızı gösterseniz, en kuvvetli silah oluveriyor hassas noktanız karşınızdakinin elinde.

En çok dostlarımız, sevdiklerimiz tarafından yara alıyoruz ve güvensizliği öğretiyor bu durum bize. Tevazuunuz en acıyan yeriniz oluyor fark etmeseniz de. İyi niyetin suistimali dediğimiz bu olay aslında tamamıyla verdiğiniz ödünlerin yansıması. Alçak gönüllülüğünüze açılan yaralardan daha alçakça bir şey olmadığı gerçeğini bir düşünün istiyorum. Siz kırmamak, incitmemek adına sessiz kalırsınız ama karşınızdaki bu durumu sizin acizliğiniz olarak görür ve sizin tevazuunuz onun ölümcül silahı oluverir.

Çok cahilsin diyemediğiniz için dinlediğiniz insanlar beyne zarar fikirlerinin zehrini size dikte etmeye çalışır. Sırf konuşanı kırmamak için dinlediğiniz mevzuda, devrilen koca koca çamların altında kalıverirsiniz. Bu kadar farklı siyasi görüşün, farklı spor takımlarının, farklı dinlerin ve farklı grupların olduğu günümüzde doğrunun tekliğini savunmak savaş meydanına silahsız gitmeye benzer.

Herkes kendi doğrusunun tekliğini savunur ve görecelilik kavramından haberi olmayan insanların arasında cılız bir sesle ötmeye çalışan minik bir kuştan daha fazla ederiniz olmaz. Ee muhabbete mazhar olduğunuza göre ve birden fazla farklı fikrin ortada dönmesinden de anlaşılacağı üzere bu insanlar sizin çevreniz. Daraltın o zaman çemberinizi. Kapatın kapılarınızı dost sandığınız bu insanlara. Sadece geyik muhabbeti yapmak için o kadar insana gerek var mı? Bence yok.

Farklılıklarla dolu olan bu dünyada doğruyu savunan kişi sayısı yeterli derecede olsaydı, ortada farklılık olur muydu? Beyin ve kalp servetinizi herkese açarsanız servetiniz talan edildi diye sitem hakkınız olmaz. Teşhir edilen şeyler umuma açılır unutmamak gerek. Fikirlerinizin çokça kabul görmesi sizi mutlu etmesin çünkü ucuz malın alıcısı çoktur.

Diyeceğim o ki; anlamayan insanlarla geyik muhabbetinden öteye geçerseniz, incinen siz olmakla kalmayıp, servet değerindeki fikirlerinizi olmayacak muhabbetler uğruna heba edersiniz. Az insan, çok huzur…

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: